Human rights protection mechanism of migrant workers as a vulnerable group in Russia: (The case of migrant workers from Central Asia)
Rusya'da hassas bir grup olarak göçmen işçilerin insan haklarını koruma mekanizması: (Orta Asya ve göçmen işçiler)
- Tez No: 872261
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu doktora tezi, özellikle Orta Asya'dan gelen bireylere odaklanarak Rusya'daki göçmen işçilerin insan haklarının korunmasına ilişkin kritik konuları ele almaktadır. Çalışma; Rusya'daki göçmen işçilerin karşılaştığı temel sorunları araştırmak ve haklarının korunmasını engelleyen mekanizmalardaki eksiklikleri tespit etme, Rusya Federasyonu'nda işgücü göçü alanındaki sosyal ve yasal zorlukları inceleme, ev sahibi ve menşe ülkeler arasındaki işbirliğindeki yasal boşlukları değerlendirirken, uluslararası kuruluşların eylemlerinin ve ikili anlaşmaların göçmen işçilerin haklarının korunmasındaki etkinliğini analiz etme hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmada, mevcut uluslararası ve yerel yasal çerçevelerin göçmen işçilerin deneyimlerinin gerçekleriyle uyumunu değerlendiren doktriner niteliksel bir yasal araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veri toplamak için hem yasalar ve sözleşmeler gibi birincil kaynaklardan hem de akademik yayınlar gibi ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Veri analizi için kullanılan araştırma yöntemleri, Rusya'daki göçmen işçilere yönelik insan hakları koruma mekanizmalarıyla ilgili kalıpları ve temaları ortaya çıkarmak için nitel yöntemleri içermektedir. Buna ek olarak analiz, sosyal, ekonomik ve siyasi faktörlerin Rusya bağlamında göçmen işçilerin hakları üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurmaktadır. Bu araştırma, Rusya'daki göçmen işçilerin insan haklarının korunmasının geliştirilmesine yönelik zorluklar ve fırsatlar hakkında değerli bilgiler sunmakta ve bu kritik alanda gelecekteki politika iyileştirmeleri ve uluslararası işbirliği için bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis addresses critical issues surrounding the human rights protection of migrant workers in Russia, with a specific focus on individuals from Central Asia. The study aims to achieve the following objectives: Investigate fundamental problems faced by migrant workers in Russia and identify deficiencies in the mechanisms that hinder the protection of their rights; Examine social and legislative challenges within the field of labor migration in the Russian Federation; Analyze the effectiveness of international organizations' actions and bilateral agreements in safeguarding the rights of migrant workers, while assessing legal gaps in the cooperation between host and origin countries. To achieve these objectives, the study employs a doctrinal qualitative legal research approach, which evaluates the alignment of existing international and domestic legal frameworks with the realities of migrant workers' experiences. Both primary sources, including laws and conventions, and secondary sources, such as academic publications, are utilized for data collection. Research methods for data analysis involves qualitative methods to reveal patterns and themes related to the human rights protection mechanisms for migrant workers in Russia. Additionally, the analysis considers the influence of social, economic, and political factors on the rights of migrant workers in the Russian context. This research offers valuable insights into the challenges and opportunities for enhancing the legal protection of human rights for migrant workers in Russia, providing a foundation for future policy improvements and international cooperation in this critical area.