Geriatrik kedilerde osteoartritis'in insidansının araştırılması
Researc on the incidence of osteoartritis in geriatric cats
  1. Tez No: 872260
  2. Yazar: HALİME İREM DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kedilerde osteoartritis yaş ile birlikte yüksek prevalanslara ulaşan önemli bir ortopedik bozukluktur. Yapılan çalışmalarda osteoartritis (OA) 6 yaşından büyük kedilerde prevalans %61, 14 yaşından büyük kedilerde % 82 olarak bildirilmiştir. 20 yaşındaki kedilerde ise %92 oranında osteoartritis görülmektedir. Sunulan çalışmada geriatrik kedilerde osteoartritisin insidansını belirlemek ve hangi eklemde daha sık görüldüğünü bulmak amaçlanmıştır. Selçuk üniversitesi Veteriner fakültesi hayvan hastanesine getirilen 7 yaş ve üzeri olan çeşitli ırk, yaş, kilo ve cinsiyette 20 kedi değerlendirildi. Yapılan ilk klinik muayenelerin ardından oluşturulan formlara kayıt edildi. Articulatio humeri, articulatio cubiti, articulatio carpalis, articulatio genu ve articulatio coxae ve articulatio tarsalis'nın radyografik görüntülemesi alındı. A.humeri'de Osteochondrosis Disecans (OCD), Osteofitik üremeler, OA yönünden, A.cubiti; OCD, Dirsek displazisi, OA, yönünden, A.carpalis OA yönünden. A.coxae; Osteofitik üreme, OA, Kalça displazisi, Caput femoris'in çıkığı yönünden, A. genu ise OA, menisküs yaralanması, çapraz bağ kopuğu yönünden, A.tarsi, OA yönünden değerlendirildi. Kedilerin yaş ortalaması 8.3 yıl olarak kayıt edildi. Ağırlık ortalamaları 4.92 bulundu. Olguların % 65 erkek, % 35 dişi olarak kayıt edildi. Olguların tamamının kısırlaştırıldığı gözlendi. Kısırlaşma yaşları ise ortalama 2.1 yaş olarak görüldü. Kedilerin %25'inde hafif topallık kayıt edildi. Arka ekstremite eklemleri en çok etkilenen eklem olarak kayıt edildi. A. Humeri'nin değerlendirilmesinde %25 OCD ve %41.6 sında eklem de daralma görüldü. A.cubiti'de ise olguların tamamında Proc. Anconeus ve Proc. Coronoideus yapısında görüldü. Dirsek displazisine rastlanmadı. A.coxae'da displazi ile karşılaşılmadı. Fakat % 66.6'sında OCD görüldü. Sunulan çalışmada değerlendirilen 7 yaş ve üstü 20 kedinin en az 1 ekleminde osteoartritis bulguları görüldü. Fakat olguların bir çoğu bunu klinik olarak göstermemektedir. 7 yaş ve üzerinde, birçok kedi hala genç görünmesine ve oyuncu olmasına rağmen, 'yaşlı kedi' yaşa bağlı sorunların ortaya çıkma riski yüksektir. Bu hastalıkların tipik örnekleri arasında diyabet, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, hipertiroidizm ve kanser yer alır. Bunun yanısıra OA de görülmeye başlar. Yapılan radyografik görütülemelerde osteofitik üremelerin en sık art. Genu ve A. coxae'da görüldüğü tespit edildi. İncelenen kedilerde kalça, dirsek displazisi ve patellar luksasyon görülmedi.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) in cats is an important orthopaedic disease with a high prevalence with increasing age. Studies have reported a prevalence of osteoarthritis (OA) of 61% in cats over 6 years and 82% in cats over 14 years. Osteoarthritis is found in 92% of cats over 20 years of age. The present study aimed to determine the incidence of osteoarthritis in geriatric cats and in which joint it is more prevalent. Twenty cats of different breeds, age, weight and sex, 7 years old and older, which were brought to the Veterinary Hospital of the Faculty of Veterinary Medicine of Selcuk University, were examined. They were recorded on the forms after the initial clinical examination. Radiographs were made of the A.humeri, A.cubiti, A.carpalis, A.coxae, A.genu and A.tarsalis. Osteochondrosis disecans (OCD), osteophytic growths, OA in the humeri, OCD, dysplasia of the elbow, OA in the humeri, OCD, dysplasia of the elbow, OA in the humeri, OA in the carpalis. A.coxae was evaluated for osteophytic growth, OA, hip dysplasia, dislocation of caput femoris, A.genu was evaluated for OA, meniscal injury, cruciate ligament rupture, A.tarsi was evaluated for OA. The average age of the cats was recorded as 8.3 years. The mean weight was 4.92. 65% of the cases were male and 35% were female. It was observed that all of the cases were neutered. The average age of sterilisation was 2.1 years. A mild degree of lameness was observed in 25% of the cats. The most commonly affected joints were the hindlimbs. When A. humeri was evaluated, 25% showed OCD and 41.6% had joint stenosis. In A.cubiti, Proc. Anconeus and Proc. Coronoideus structures were observed in all cases. There was no evidence of elbow dysplasia. Dysplasia of the coxae did not occur. However, OCD was seen in 66.6% of the cases. At least 1 joint showed signs of osteoarthritis in 20 cats aged 7 years and older in the present study. However, in the majority of cases, this was not clinically evident. At the age of 7 years and older, although many cats still look young and are playful, the 'old cats' are at a high risk of developing problems associated with ageing. Diabetes, kidney disease, hypertension, hyperthyroidism and cancer are typical examples. Osteoarthritis (OA) can also be a problem. X-rays show that the most common types of osteophytic growth are in the arteries. Genu and A. coxae have been observed. The cats examined did not have hip or elbow dysplasia or patella dislocation.