Orta ve ileri dereceli halluks valguslu hastaların cerrahi tedavisinde Lindgren-Turan yönteminin sonuçlarının araştırılması
Investigation of the results of Lindgren-Turan method in the surgical treatment of patients with moderate and severe hallux valgus
- Tez No: 872269
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AĞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Orta ve ileri dereceli halluks valgusu olan hastaların Lindgren-Turan yöntemi ile yapılan cerrahi tedavisinin radyolojik, klinik ve kozmetik olarak sonuçlarının incelenmesi amaçlanıştır. Metod: 01.01.2017-01.06.2023 tarihleri arasında polikliniğe ayak ağrısı ve ayakkabı kullanamama şikayetleri ile başvuran, yapılan fizik muayene ve tetkikler sonucunda halluks valgus saptanması sonucu; deformiteye yönelik Lindgren-Turan osteotomisi yapılarak ameliyat edilen 106 hastadan 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 18-60 yaş aralığında idi. Bu yaş aralığına uymayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Aynı zamanda romatolojik bir hastalığa bağlı 1. Metatarsofalengeal(MP) eklemde artrozu veya deformitesi olan hastalar, cerrahi teknik olarak Lindgren-Turan yöntemi dışında veya ek osteotomi yapılmış bir teknik kullanılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların hepsinin aynı cerrahi teknik ile ameliyat edilmiş olmasına dikkat edildi. Hastalar en az 12 ay süre ile düzenli olarak kontrollerde değerlendirildi. Çalışmada hastaların cinsiyet farklılıkları gözetilmedi. Çalışmaya dahil edilen hastaların radyolojik tetkikleri, AOFAS skoru ve kozmetik olarak memnuniyetleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 63 hastanın ameliyat sonrası AOFAS skorları, Halluks Valgus Açısı (HVA), İntermetatarsal açısı (İMA) ve kozmetik memnuniyetleri değerlendirildiğinde Halluks valgus açısı ameliyat öncesi dönemde 53 hastada orta düzey ve 10 hastada ileri düzey olup, ameliyat sonrası dönemde halluks valgus açısının 51 hastada hafif düzeyde ve 12 hastada orta düzeyde olduğu görüldü. İntermetatarsal açı değerlerinde ise ameliyat öncesi 2 hastada hafif düzeyde, 49 hastada orta düzeyde ve 12 hastada ileri düzeyde olup, ameliyat sonrası dönemde 45 hastada hafif ve 18 hastada orta düzeyde olduğu görüldü. AOFAS skorlarına bakıldığında 51 hastanın 80 puan üstünde kaldığı ve bu hastalardan 44 hastanın kozmetik olarak memnun olduğu kaydedildi. 12 hastanın 80 puan altında kaldığı ve bunlardan 8 tane hastanın kozmetik olarak memnun olmadığı görüldü. Bu hastalardan 6 tanesi ileri düzey halluks valgus açısına ve 6 tanesi orta düzey halluks valgus açısına sahipti. Kozmetik olarak memnun olmayan hastalardan 4 tanesi orta düzey halluks valgus açısına 4 tanesi ise ileri düzey halluks valgus açısına sahipti. Halluks valgus açılarındaki değişim miktarının AOFAS skoru ve kozmetik memnuniyet ile ilişkili olduğu bulundu. İntermetatarsal açı değerlerindeki değişimin AOFAS skoru ve kozmetik memnuniyet açısından etkisi değerlendirildiğinde anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Halluks valgus değeri 52 ve 48 olan 2 hastanın ameliyat sonrası dönem takiplerinde halluks valgus değerinin tekrar yükseldiği ve deformitenin tekrar oluştuğu görüldü. 1 hastanın ameliyat sonrası 6. Ayında implant irritasyonuna bağlı yumuşak doku enfeksiyonu gelişti görüldü. Sonuç: Orta seviyeli halluks valguslu olgularda Lindgren-Turan cerrahi yönteminin kullanılması hasta memnuniyeti ve kozmetik açıdan çok iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur. Bu yöntemin ileri dereceli halluks valguslu olgularda orta dereceli halluks valguslu olgulara kıyasla kozmetik açıdan ve AOFAS skorlamasına göre daha az tatminkâr sonuçlar vermesine rağmen ileri dereceli deformitesi olan hastalarda da başarlı bir cerrahi yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the radiologic, clinical and cosmetic results of surgical treatment of patients with moderate to severe hallux valgus using the Lindgren-Turan method. Method: Between 01.01.2017-01.06.2023, 63 patients out of 106 patients who applied to the outpatient clinic between 01.01.2017-01.06.2023 with complaints of foot pain and inability to use shoes, and who were operated by Lindgren-Turan osteotomy for the deformity as a result of hallux valgus as a result of physical examination and examinations were included in the study. The ages of the patients included in the study were between 18-60 years. Patients who did not meet this age range were excluded from the study. Patients with arthrosis or deformity of the 1st metatarsophalangeal (MP) joint due to a rheumatologic disease, patients who used a surgical technique other than the Lindgren-Turan method or a technique with additional osteotomy were not included in the study. It was ensured that all patients were operated with the same surgical technique. Patients were evaluated at regular follow-up visits for at least 12 months. Gender differences of the patients were not considered in the study. Radiologic examinations, AOFAS score and cosmetic satisfaction of the patients included in the study were investigated. Results: When the postoperative AOFAS scores, Hallux Valgus Angle (HVA), Intermetatarsal Angle (IMA) and cosmetic satisfaction of 63 patients included in the study were evaluated, it was seen that the hallux valgus angle was moderate in 53 patients and advanced in 10 patients in the preoperative period, while the hallux valgus angle was mild in 51 patients and moderate in 12 patients in the postoperative period. The intermetatarsal angle values were mild in 2 patients, moderate in 49 patients and severe in 12 patients preoperatively, and mild in 45 patients and moderate in 18 patients postoperatively. When AOFAS scores were analyzed, it was noted that 51 patients scored above 80 points and 44 of these patients were cosmetically satisfied. 12 patients scored below 80 points and 8 of them were not cosmetically satisfied. Of these patients, 6 had advanced hallux valgus angle and 6 had intermediate hallux valgus angle. Among the cosmetically dissatisfied patients, 4 had intermediate hallux valgus angle and 4 had advanced hallux valgus angle. The amount of change in hallux valgus angles was found to be associated with AOFAS score and cosmetic satisfaction. When the effect of the change in intermetatarsal angle values in terms of AOFAS score and cosmetic satisfaction was evaluated, no significant correlation was found. In the postoperative follow-up of 2 patients with hallux valgus values of 52 and 48, it was observed that the hallux valgus value increased again and the deformity occurred again. 1 patient developed soft tissue infection due to implant irritation at the 6th postoperative month. Conclusion: The use of the Lindgren-Turan surgical method in patients with moderate hallux valgus has been found to give very good results in terms of patient satisfaction and cosmetic results. Although this method gives less satisfactory results in patients with advanced hallux valgus compared to patients with moderate hallux valgus cosmetically and according to AOFAS scoring, it has been shown to be a successful surgical method in patients with advanced deformity.