Holistic approach on economical housing design to maintain sustainability
Ekonomik konut tasarımında sürdürülebilirliğin sağlanması için holistik yaklaşım
- Tez No: 872286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yerleşik yaşamdan önce de sonra da insanların soğuktan, yağmurdan, doğa olaylarından, vahşi hayvanlardan korunma, temel ihtiyaçları karşılama gibi sebeplerle barınma ihtiyacı süregelmiştir. Yerleşik yaşamla birlikte, özellikle sanayi devrimi öncesinde nüfus dağılımı daha orantılı olduğu zamanlarda kasabalar kurulurken, yapılar arasındaki hava mesafesi, güneş, yön, sıcaklık gibi hususlar dikkat edilerek ve yerel malzemelerle, yerele uygun olarak inşa edilirdi. Sonrasında nüfus dağılımının da dengesizleşmesi ile doğal kaynakların tükenmeyecek gibi kullanılması söz konusu olmuş, ayrıca insan ihtiyaçlarından ziyade sektör ihtiyaçlarına karşılık verecek yapılar da artmaya başlamıştır. Bu ve birçok sebepten sürdürülebilirlik konusu yakın tarihin gündemine oturmuştur. Sürdürülebilirlik, dünyanın geleceği ve gelecek nesilleri düşünerek kaynakları kullanmayı, biçimlenmeyi, adil olmayı gerektirir. Barınma ihtiyacının temel bir ihtiyaç olması sebebi ile her gelir grubuna hitap etmesi önemli bir husustur. Ekonomik konutlar tasarlanırken yalnızca yapım malzemeleri ve yapım tekniklerinin ucuz olması uzun süreç için yetersizdir. Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında ilk başta maliyetleri fazla olabilse de uzun süreçte daha ekonomik ve doğal kaynaklara, insana ve çevreye daha duyarlı konutların yapımı holistik yaklaşımla mümkündür. Bu tezde temel amaç; ekonomik konut tasarımında sürdürülebilirliğin sağlanması için holistik yaklaşım konusu incelenerek, konut tasarımında yaşanan veya yaşanabilecek sorunlar hakkında bilgilendirme yapmak, ekonomik açıdan refahı sağlayacak yöntemleri bütüncül olarak incelemek, topluma sürdürülebilirlik çerçevesinde ekolojik döngüyü koruyucu, doğaya ve insana saygılı, enerji tasarrufu sağlayan kaynakların kullanılmasını tercih eden, uzun süreçte ve sürdürülebilir, ancak ekonomik konutlar tasarlayan bunları tasarlarken bütüncül yaklaşan bir bilinçlenme gerçekleştirebilmek konularında ilgili bilgileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Before and after settled life, people have needed shelter for reasons such as protection from cold, rain, natural events, wild animals and basic needs. With settled life, especially before the industrial revolution, when population distribution was more proportional, towns were established and built in accordance with the locality, with local materials, taking into account issues such as air distance between buildings, sun, direction, temperature. Subsequently, as the population distribution became unbalanced, natural resources were used inexhaustibly, and structures that meet the needs of the sector rather than human began to increase. For this and many other reasons, sustainability has been on the agenda of recent history. Sustainability requires considering the future of the world and future generations, and being fair while using resources and structuring. Since the need for shelter is a basic need, it is important that it appeals to all income groups. When designing economical housing, only cheap construction materials and techniques are insufficient for the long term. In terms of sustainability, although the costs might be high at first, in long term, the construction of houses that are more economical and more sensitive to natural resources, people and the environment is possible with holistic approach. The main purpose of this thesis is; by examining the holistic approach for ensuring sustainability in economical housing design, to inform about the problems that are experienced or may be experienced in housing design, to examine the methods that will ensure economic welfare in a holistic way, to present the information required for raising the awareness of the society, within the framework of sustainability, towards designing economical housing while protecting the ecological cycle, respecting nature and people, and preferring the use of energy-saving resources in long term and sustainable but economical housing, and doing those designing in a holistic approach.