The effect of air assisted radiofrequency drying on chemical and physical properties of onion
Hava destekli radyofrekans kurutmanın soğanın kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 872287
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada soğanların hava destekli radyofrekans kurutma tekniği kullanılarak kurutulması ve kalite değerlerindeki değişimler araştırılmış ve soğanın sıcak hava destekli radyofrekans sisteminde kurutma sırasındaki kuruma davranışının ve ayrıca soğanın kurutulmasından elde edilen soğan tozu kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Numune kalınlığının, radyofrekans elektrot mesafesinin kuruma davranışı üzerindeki etkisi belirlenmiş ve en verimli kurutma 2 cm numune kalınlığı ve 70 mm elektrot mesafesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu kurutma tekniği kalite değerleri açısından diğer kurutma teknikleri olan sıcak hava, radyofrekans ve dondurarak kurutma ile de karşılaştırılmıştır. Nem içeriği, kül içeriği ve partikül boyutu gibi fiziksel kalite parametreleri ile protein, toplam fenolik içerik ve toplam antioksidan aktivite gibi kimyasal kalite parametreleri kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda depolama stabilitesi yüksek yeni bir biyoaktif ürün elde edilmiş olup, bu alanda literatüre katkı sağlanması planlanmaktadır. Bu kapsamlı bulgularda, sıcak hava destekli radyofrekans kurutma yönteminin soğanların dehidrasyonu için büyük umut vaat ettiği, sadece etkili nem giderme sağlamakla kalmayıp aynı zamanda nihai ürünün kalitesini, rengini ve gıda kalitesine ilişkin özelliklerini koruduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying of onions using air-assisted radiofrequency drying technique and changes in their quality values were investigated and it was aimed to evaluate the drying behavior of onion during drying in a hot air assisted radiofrequency system and also to evaluate the final powder quality obtained from onion. The effect of sample thickness, radiofrequency electrode gap on drying behavior was determined. The most efficient drying took place at 70 mm electrode gap and 2 cm sample thickness. This drying technique was also compared with other drying techniques, namely hot air, radiofrequency and freeze drying, in terms of quality values. Physical quality parameters such as moisture content, ash content and particle size and chemical quality parameters such as protein, total phenolic content and total antioxidant activity were used. In these comprehensive findings, it is clear that the hot air-assisted radiofrequency drying method holds great promise for the dehydration of onions, not only providing effective moisture removal but also preserving the quality, color and nutritional properties of the final product.