Üropatojenik escherichia coli ıle oluşturulan deneysel piyelonefrit modelinde böbrek hasarı biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of kidney injury biomarkers in an experimental pyelonephritis model induced by uropathogenic escherichia coli
  1. Tez No: 872285
  2. Yazar: DİLEK CANLAR AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üropatojenik Escherichia coli uygulanarak piyelonefrit modeli oluşturulan ratlarda, hastalığın farklı günlerindeki biyobelirteç düzeylerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 adet dişi rat kullanıldı; 10'u kontrol grubu olarak belirlendi, geriye kalan 30 adet rata intrarenal olarak üropatojenik Escherichia coli uygulandı ve piyelonefrit modeli oluşturuldu. 1. gruptan enjeksiyonu takiben 1 gün sonra, 2. gruptan enjeksiyonu takiben 4 gün sonra, 3. gruptan enjeksiyonu takiben 7 gün sonra, kontrol grubundan da çalışmanın sonunda kan ve idrar örnekleri toplandı. Ardından tüm hayvanların böbrekleri histopatolojik inceleme için alındı. Serum ve idrar örneklerinde üre, kreatinin, albümin, total protein ve ggt düzeylerine spektrofotometrik yöntemle; NGAL, L-FABP, klusterin, CRP, KİM-1 ve sistatin C düzeyleri ise ELİSA yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Histopatolojik olarak değerlendirildiğinde deneme gruplarının tamamında piyelonefrit oluştuğu belirlendi. Serum örneklerinde gruplar arasında Klu, L-FABP ve Klu/Cr düzeylerinde anlamlı değişimler gözlendi. İdrar örneklerinde ise kreatinin, klusterin, NGAL/Cr ve klu/Cr düzeylerinde anlamlı değişim saptanmazken, NGAL, L-FABP, KİM-1, Sistatin C, CRP, KİM-1/Cr, Sistatin C/Cr, L-FABP /Cr düzeylerinde anlamlı değişiklikler belirlendi. Sonuç: Çalışma kapsamında piyelonefrit oluşturulan ratların serum ve idrar örneklerinde belirlenen biyobelirteçlerdeki değişiklikler, özellikle idrar numunelerinde daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Hastalığın farklı günlerinde yapılan değerlendirmelerde, idrar NGAL, L-FABP, KİM-1 ve Sistatin C düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla 4. güne kadar artış gösterdiği gözlendi. Bu bulgular, özellikle idrar biyobelirteçlerinin, piyelonefritin tanısında önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the levels of biomarkers at different days of the disease in rats where a pyelonephritis model was created by applying uropathogenic Escherichia coli. Materials and Methods: Forty rats were used in the study; 10 were designated as the control group, and the remaining 30 rats were intrarenally administered uropathogenic Escherichia coli to create a pyelonephritis model. Blood and urine samples were collected on days 1, 4, and 7 of the experiment. Urea, creatinine, albumin, total protein, and GGT levels in serum and urine samples were analyzed by spectrophotometric methods, while NGAL, L-FABP, clusterin, CRP, KIM-1, and cystatin C levels were analyzed by ELISA. Results: Histopathologically, it was determined that pyelonephritis occurred in all experimental groups. In serum samples, significant changes were observed in Klu, L-FABP, and Klu/Cr levels among the groups. In urine samples, while no significant changes were detected in creatinine, clusterin, NGAL/Cr, and Klu/Cr levels, significant alterations were identified in NGAL, L-FABP, KIM-1, Cystatin C, CRP, KIM-1/Cr, Cystatin C/Cr, and L-FABP/Cr levels. Conclusion: In the scope of the study, changes in the identified biomarkers in the serum and urine samples of rats with induced pyelonephritis were particularly evident, especially in urine samples. In evaluations conducted on different days of the disease, it was observed that urine NGAL, L-FABP, KIM-1, and Cystatin C levels increased up to the 4th day compared to the control group. These findings suggest that urine biomarkers, in particular, may play a significant role in the diagnosis of pyelonephritis.