Ruhsal hastalığı olan bireylerde içselleştirilmiş damgalanmanın benlik saygısı ve stresle baş etme tarzlarına etkisi
The effect of internalized stigmatization on self-esteem and coping styles with stress in individuals with mental illness
  1. Tez No: 872292
  2. Yazar: BURAK ULUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma, ruhsal hastalığı olan bireylerde içselleştirilmiş damgalanmanın benlik saygısı ve stresle baş etme tarzlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma 15/12/2022 ile 15/06/2023 tarihleri arasında Tokat Dr. Cevdet Aykan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Tokat Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastenesi Psikiytari klinik ve polikliniklerinden takip edilen bireylerde tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan 352 birey oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesi, araştırmacının konu ile ilgili kaynakları inceleyerek hazırladığı Kişisel Bilgi Formu, Ruhsal Hastalığın İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılarak sağlanmıştır. Verilerin toplanması, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı onaylayan bireylerle yapılan birebir görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS Statistics 25.0 yazılımı tercih edilmiştir. İstatistiksel analizde rakam, oran, minimum, maksimum, medyan, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, One-Way ANOVA, Post-Hoc testleri ve Tamhane's, Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the effect of internalized stigma on self-esteem and coping styles with stress in individuals with mental illness. Method: The study was conducted between 15/12/2022 and 15/06/2023 as a descriptive, cross-sectional and correlational study among individuals followed up in Tokat Dr. Cevdet Aykan Mental Health and Diseases Hospital, Tokat Community Mental Health Center and Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital Psychiatry clinics and outpatient clinics. The study sample consisted of 352 individuals who met the inclusion criteria. Data collection was achieved using a Personal Information Form prepared by the researcher after reviewing relevant sources, along with the Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMIS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and Coping Styles with Stress Scale (CSSS). Data were collected through one-on-one interviews with individuals who voluntarily agreed to participate in the study. SPSS Statistics 25.0 software was preferred for data analysis. Statistical analysis included descriptive statistics such as numbers, percentages, minimum, maximum, median, mean, and standard deviation, as well as t-test, One-Way ANOVA, Post-Hoc tests, Tamhane's, and Pearson correlation analysis.