Duchenne Musküler Distrofili Çocuklarda Motor İmgelemenin Yürüme ve Denge Fonksiyonları Üzerine Etkisinin İncelenmesi
Investigation of the Effects of Motor Imagery on Gait and Balance Functions in Children with Duchenne Muscular Dystrophy
- Tez No: 872291
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmanın amacı, Duchenne Musküler Distrofi (DMD)'li çocuklarda, fizyoterapi ve rehabilitasyon (FTR) programına ek uygulanan motor imgeleme (Mİ) programının yürüme ve denge fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya alınan 38 DMD'li erkek çocuk Grup-A ve Grup-B olmak üzere iki gruba randomize edildi. Grup-A'ya 8 hafta boyunca haftada 2 gün FTR programı; Grup-B'ye 8 hafta boyunca haftada 2 gün FTR programına ek haftada 5 gün Mİ programı uygulandı. Gruplar, Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması, Modifiye Pediatrik Mini Mental Skala, Kinovea® Yazılım Programı, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Süreli Performans Testleri (SPT), Pediatrik Berg Denge Skalası, Hareket İmgeleme Anketi-Çocuklar için (HİA-Ç), Mental Kronometre, İki Dakika Yürüme Testi (2DYT), Nöromusküler Hastalıklar için Motor Fonksiyon Değerlendirme Ölçeği (MFM-32), Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi, North Star Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAD), Beş Tekrarlı Otur-Kalk Testi (5TOKT), Pediatrik Düşme Korkusu Anketi (Ped-FOF), alt ekstremite kas kuvveti ölçümü, PedsQL-Çok Boyutlu Yorgunluk Skalası, PedsQL-Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Nöromusküler Modül ile değerlendirildi. Grupların yaş ortalaması 7,96±1,94 yıl (Grup-A) ve 9,03±1,71 yıl (Grup-B) olarak belirlendi. Çalışma sonucunda, Grup-A'da SPT-Merdiven inme (p=0,049), sağ kalça fleksörleri, sağ kalça ekstansörleri, sol kalça abdüktörleri, sağ diz ekstansörleri ve sol diz ekstansörleri kas kuvvetleri ortalama değerleri (sırasıyla; p=0,042; p=0,002; p=0,024; p=0,014; p=0,050) ve Ped-FOF(p=0,047); Grup B'de HİA-Ç, Mental Kronometre (sırasıyla; p≤0,001; p≤0,001), Kinovea®-Yürüme Hızı (p=0,003), 2DYT (p=0,037), SPT-Merdiven inme ve 10m yürüme (sırasıyla; p=0,001; p=0,039), MFM-32-D1 (p=0,036), sağ kalça fleksörleri ve sağ kalça ekstansörleri kas kuvvetleri ortalama değerleri (sırasıyla; p=0,036; p=0,001), Ped-FOF (p=0,004) ve PedsQL-Çok Boyutlu Yorgunluk Skalası-Bilişsel (p=0,022) parametrelerinde iyileşme bulundu. Gruplarda görülen değişimler karşılaştırıldığında, yalnızca HİA-Ç ve Mental Kronometre sonuçları (sırasıyla; p≤0,001; p≤0,001) Grup-B lehine anlamlıydı. Sonuçlarımız, DMD'li çocuklarda FTR programına ek uygulanan Mİ programının, çocukların yürüme hızı, yürüme mesafesi, fonksiyonel performans ve alt ekstremite kas kuvvetlerine olan katkıları sebebiyle yürüme ve denge fonksiyonlarının korunması ve gelişmesi için uygulanabilir bir program olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effects of the MI (motor imagery) program applied in addition to the PTR (physiotherapy and rehabilitation) program on gait and balance functions in children with DMD (Duchenne Muscular Dystrophy). The 38 boys with DMD were included in the study and randomized into two groups: Group-A and Group-B. In Group-A, the PTR program was applied 2 days/week for 8 weeks, and in Group-B, the MI program was applied 5 days/week in addition to the PTR program 2 days/week for 8 weeks. Groups were assessed by the Brooke Lower Extremity Functional Classification Scale, Modified Pediatric Mini Mental Scale, Kinovea® Software Program, Timed Up & Go Test (TUG), Timed Function Tests (TFT), Pediatric Balance Scale, Movement Imagery Questionnaire (MIQ-c), Mental Chronometry, Two-Minute Walk Test (2MWT), Motor Function Measure (MFM-32), Gillette Functional Assessment Questionnaire, North Star Ambulatory Assessment (NSAA), Five-Times-Sit-to-Stand Test (FTSS), Pediatric Fear of Falling Questionnaire for neuromuscular diseases (Ped-FOF), lower extremity muscle strength, PedsQL Multidimensional Fatigue Scale, and Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) Neuromuscular Module. The mean age of the groups was determined as 7.96±1.94 years (Group-A) and 9.03±1.71 years (Group-B). As a result of the study, in Group-A, TFT-Stairs descending (p=0.049), average values of muscle strength of right hip flexors, right hip extensors, left hip abductors, right knee extensors and left knee extensors (respectively; p=0.042; p=0.002; p=0.024; p=0.014; p=0.050), and Ped-FOF (p=0.047) were improved. In Group B, MIQ-c, Mental Chronometry (respectively; p≤0.001; p≤0.001), Kinovea® Software Program-Walking Speed (p=0.003), 2MWT (p=0.037), TFT-Stairs descending and 10m walking (respectively; p=0.001; p=0.039), MFM-32-D1 (p=0.036), average values of muscle strength of right hip flexors and right hip extensors respectively; p=0.036; p=0.001), Ped-FOF (p=0.004), and PedsQL Multidimensional Fatigue Scale-Cognitive (p=0.022) were improved. In the comparison of the groups, only the MIQ-c and Mental Chronometry results (respectively; p≤0.001; p≤0.001) were improved in favor of Group-B. Our results showed that the MI program applied in addition to the PTR program is a feasible program for children with DMD in favor of the maintenance and advance of gait and balance functions due to its contributions to children's walking speed, walking distance, functional performance and lower extremity muscle strength.