Organizational silence, communication satisfaction and quiet quitting: A study in a public institution
Örgütsel sessizlik, iletişim tatmini ve sessiz istifa: Kamu kurumunda bir araştırma
  1. Tez No: 872307
  2. Yazar: HATİCE HİCRET KARASİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve örgütsel hedeflerine ulaşabilmeleri için etkili iletişim ve çalışanların katkısı şarttır. Bu çalışma, son yıllarda önemi giderek artan ve yaygınlaşan“örgütsel sessizlik”kavramını ve bireylerin resmi olarak istifa etmeden minimum çaba göstererek fiilen işten ayrılmaları anlamına gelen“sessiz istifa”kavramını irdelenmektedir. Ayrıca, bireylerin resmen istifa etmeden, işlerini etkili bir şekilde terk ederek ve çalışan olarak sorumluluklarını yerine getirmek için asgari çaba göstererek çalışmaya devam ettikleri“sessizce istifa”kavramını da araştırmaktadır. Bu nicel çalışma, iletişim memnuniyeti ile sessiz istifa ve ayrıca örgütsel sessizlik ile sessiz istifa arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi ve tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma için veriler, Ankara'daki bir kamu kurumundan 232 çalışandan toplandı. Veri toplama sürecinde Knoll ve Dick (2012) tarafından geliştirilen Kurumsal Sessizlik ölçeği, Downs ve Hazen (1977) tarafından geliştirilen İletişim Memnuniyeti Anketi ve Galanis ve diğerleri (2023) tarafından geliştirilen Sessiz İstifa ölçeği kullanıldı. Toplanan veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar, örgütsel sessizliğin sessiz istifa üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu, iletişim memnuniyeti düzeyinin ise sessiz istifa üzerinde önemli ve olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca Örgütsel Sessizlik ve Sessiz İstifa arasındaki ilişkide İletişim tatmini'nin aracılık rolü söz konusudur. Çalışma, Galanis ve diğerleri (2023) tarafından geliştirilen ve Türkçe bağlamında ilk kez uyarlanan Sessiz İstifa ölçeği ile alana katkı yapacak, aynı zamanda diğer iki bahsedilen kavramla olan ilişkisinin araştırılması bakımından önemlidir. Bu çalışmada üç kavram arasındaki ilişkinin belirlenmesi, gelecek araştırmaları yönlendirmek açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Effective communication and employee contribution are essential for businesses to sustain their existence and achieve organizational goal. This study examines the phenomenon of“organizational silence,”which has gained importance in recent years as a prevalent occurrence. It also explores the concept of“quiet quitting,”where individuals continue working without formally resigning, effectively abandoning their jobs and making minimal effort to fulfill their responsibilities as employees. Furthermore, this quantitative study aim to analyze and identify the relationship between communication satisfaction and quiet quitting and also organizational silence and quiet quitting. A questionnaire conducted among 232 employees in one public institution in Ankara using the Organizational Silence (Knoll & Dick, 2012), Communication Satisfaction Questionnaire (Downs & Hazen, 1977) and Quiet Quitting scale (Galanis et al., 2023). Collected data is analyzed. The results indicate that organizational silence has a significant and positive impact on quiet quitting, while communication satisfaction level has a significant and negative impact on quiet quitting. Additionally, it was found that communication satisfaction plays a mediating role in the relationship between organizational silence and quiet quitting. This study contributes to the field by adapting the quiet quitting scale developed by Galanis et al. (2023) for the first time in the Turkish context, and it is also important in exploring the relationship with the other two mentioned concepts. The relationship identified between these three concepts in this study is extremely important for guiding future research.