Tracing signature dynamics of EFL teachers' agency for social justice in Türkiye: Retrodictive qualitative modelling
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin sosyal adalet için eylemlilik dinamiklerinin incelenmesi: Geriye dönük nitel modelleme
- Tez No: 872312
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Karmaşık Dinamik Sistem Yaklaşımından yararlanan bu vaka çalışması, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin dışlanmış öğrenci gruplarının bulunduğu okullarda sosyal adalet konularında nasıl davrandıkları ve bu davranışlarını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu alanda çeşitli çalışmalar olmasına rağmen (Leal & Crookes, 2018; Li & De Costa, 2019; Pena-Pincheria & De Costa, 2021), İngilizce öğretmenlerinin sosyal adalet konusundaki davranışlarına göre kategorize edildiği, karakterlerinin belirlendiği, bu konudaki davranışlarının zaman içerisinde nasıl ve hangi faktörlere bağlı oluştuğunu araştıran ayrıntılı bir araştırma rastlanmamıştır. Bu boşluğu doldurmak için bu çalışma, dışlanmış öğrenci grupların olduğu okullarda görev yapan ve kariyerinin başındaki İngilizce öğretmenlerinin sosyal adalet davranışlarının nasıl geliştiğini araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmada geriye dönük nitel modelleme yaklaşımı (Dörnyei, 2014) kullanılmıştır. Bu yaklaşımın ilk aşaması, sosyal adalet sağlamak için İngilizce öğretmenlerinin nasıl gruplandıkları bulmayı amaçlamaktadır (Chan, Dörnyei & Henry, 2015). İkinci aşama, grupların özelliklerini en iyi yansıtan öğretmenlerin belirlenmesini hedeflemektedir. Son aşama, öğretmenlerin bu gruplara özgü davranışlarının oluşum süreci, ve bu davranışlara neden olan faktörleri ele almaktadır. Çalışmadaki veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yazılı yansıma formları ve alan notları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, Pantic (2017) tarafından tasarlanan anket 112 İngilizce öğretmeni tarafından dolduruldu. Sonrasında, SPSS'de kümeleme analizleri yapılarak öğretmenlerin sosyal adalet konularına yönelik gruplara ayrılması sağlandı. İkinci aşamada, anket sonuçlarına bağlı kalarak, araştırmacı ve okul müdürü tarafından bulundukları grubu temsil ettiği düşünülen öğretmenler belirlendi ( her gruptan iki öğretmen). Üçüncü aşamada seçilen altı öğretmenden yazılı yansıtma formları toplandı ve aynı öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. Bu çalışma, öğretmenlerin sosyal adalet açısından davranışlarının dinamik, etkileşimli ve tahmin edilemez doğasına ilişkin bütünsel bir anlayış sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca, bu çalışma, eğitimciler, okul yöneticileri, ve eğitim politikalarını belirleyenler için, öğretmenlerin farklı öğretim ortamlarında ortaya çıkabilecek sosyal adalet sorunları için hem pedagojik hem de duygusal olarak harekete geçme ihtiyaçlarını vurgulayarak önemli çıkarımlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Drawing upon CDST (Complexity Dynamic System Approach), this case study aims to explore how English language teachers in Türkiye exercise their agencies for social justice issues in classes with marginalized students and the factors affecting their agency enactments. Previous work in this field confirmed contextual and time-sensitive feature of individual teacher's agency (Leal & Crookes, 2018; Li & De Costa, 2019; Pena-Pincheria & De Costa, 2021), yet, there is no elaborate inquiry into early-career EFL teacher agency archetypes and their characteristics, teachers' developmental agency trajectories, and underlying factors influencing their agency. To fill this gap, this study aimed to investigate early-career EFL teachers' agency development for social justice issues at schools including marginalized group of students. In this current study, a retrodictive qualitative modelling approach (Dörnyei, 2014) was employed. The initial phase of the approach, focused on identifying system outcomes, referred to early-career EFL teacher agency archetypes for social justice issues. The second phase aimed to pinpoint prototypical teachers that exemplify their archetypes well. The final phase sought to trace the developmental teacher agency trajectories of these prototypical teachers, aiming to uncover dynamic signatures that explain how the system reaches these outcomes (Chan, Dörnyei & Henry, 2015). Data were collected with a survey, semi-structured interviews, written reflection forms, and field notes. At the first phase of the study, 112 early-career EFL teachers completed the survey designed by Pantic (2017). Then, teachers' agency archetypes for social justice issues were defined by conducting hierarchical and k-means clustering analysis with SPSS. At the second phase, prototypical teachers, two teachers for each archetype, were identified by the researcher and the school principal based on the participants' survey results. At the third phase, written reflection forms were collected form six prototypical teachers and semi-structured interviews were conducted with them. This study is significant in terms of providing a holistic understanding of dynamic, interacting, unpredictable nature of teachers' agency for social justice issues. Also, it might have important implications for teacher trainers, school administrators, and policy makers, highlighting the needs to prepare teachers pedagogically and emotionally to act for social justice issues in diverse teaching contexts.