Review of risk tolerances, investment decisions, and overconfidence behaviours of the individual investors: Evidence from Türkiye
Bireysel yatırımcıların risk toleranslarının, yatırım kararlarının ve aşırı güven davranışlarının incelenmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 872319
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Yatırımcıların rasyonel oldukları varsayımı ile geliştirilmiş olan geleneksel finans yaklaşımlarının yerini, bireylerin finansal kararlarında tamamıyla rasyonel olmadıklarını dikkate alan davranışsal finans yaklaşımı almıştır. Davranışsal finans yaklaşımı, yatırımcıların her zaman rasyonel olmadıklarını ve yatırım kararlarında fayda maksimizasyonu dışında insan psikolojisi temelli davranışlar sergilediklerini ve bu sebeple optimal yatırım kararlarından sapmalar gözlemlenebildiğini öne sürmektedir. Bu kapsamda yürütülen çalışma ile başlıca geleneksel finans yaklaşımları değerlendirilirken, geleneksel finansın cevap vermekte yetersiz kaldığı sorulara yanıt veren davranışsal finans alanının gelişimi, davranışsal finans alanındaki temel çalışmalar ve davranışsal finans literatüründe önemli bir yere sahip olan yatırımcı davranışları irdelenmiştir. Bu çalışmada, aktarım önyargıları çerçevesinde sosyal etkileşimlerin düşünce ve davranışları şekillendirme biçimine açıklama getiren, aynı zamanda bu özelliklerin evrimleşme sürecine de odaklanan ve davranışsal finans öğretilerini bir adım ileri taşıyan ve davranışsal finans alanında yeni gelişim gösteren“Sosyal Finans”kavramı üzerinde durulmuştur. Sosyal finans, ahlaki sezgiler, din gibi makro kültürel özelliklerin neden finansal davranışları etkilediğini açıklama konusunda literatüre katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; Kültürel özellikler ile finansal davranışlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yürütülen çalışma ile kültürel olarak toplumların sahip olduğu özelliklerin bireylerin yatırım kararları ile ilişkisi ve bu kararları ne şekilde etkilediği incelenmiş olup, bu etkinin sosyal finansta iddia edilen şekliyle sosyal etkileşimlerin düşünce ve davranışları şekillendirme biçimi ele alınmıştır. Çalışmada, Türkiye'de yer alan bireysel yatırımcıların finansal kararları üzerinde bilişsel önyargıların etkisi değerlendirilirken, sosyal finans kavramının geçerliliğini sınamak amacıyla da analizler yürütülmüştür. Çalışma, kültürel özellikler ile bireysel yatırımcıların finansal ve bilişsel eğilimleri arasındaki ilişkiyi saptamak üzere Türkiye'de 18 farklı şehirdeki bireysel yatırımcılar ile yürütülmüştür. Çalışmada kültür ögesini Hofstede' in Kültür Boyutları çalışmasında yer alan kültürel boyutlar temsil etmekte olup, bu çalışma ile aynı zamanda Hofstede'in çalışmasında Türkiye'nin dahil olduğu kültürel boyutların günümüzdeki geçerliliği de değerlendirilmiştir. Tezin analizinde, katılımcıların bilişsel eğilimleri ile kültürel özellikler çapraz analize tabi tutularak aralarındaki ilişkinin boyutuna ilişkin çıkarımlar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde belirli kültürel boyutlar ile bilişsel eğilimler arasında ilişki tespit edilmiş olup tespit edilen ilişki çerçevesinde yatırımcı davranışlarının birey davranışlarından öte toplum davranışları olarak incelenebileceği ve sosyal finans kavramının geçerliliği üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Sosyal Finansın, finansal özelliklerin kültürel evrimini, bu süreci şekillendiren aktarım önyargılarını ve bunun sonucunda ortaya çıkan piyasa dinamiklerini incelemesinden yola çıkılarak kültürel özelliklerin finansal kararlar üzerindeki etkisi araştırılmış ve elde edilen sonuçlar ışığında kültürel özelliklerin finansal kararlar üzerindeki etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance approaches, which were developed with the assumption that investors are rational, have been replaced by the behavioural finance approach, which takes into account that individuals are not completely rational in their financial decisions. The behavioural finance approach argues that investors are not always rational and exhibit behaviours based on human psychology other than utility maximisation in their investment decisions, and therefore deviations from optimal investment decisions may be observed. In this study, while the main traditional finance approaches are evaluated, the development of behavioural finance, which responds to the questions that traditional finance is insufficient to answer, the basic studies in behavioural finance and investor behaviours, which have an important place in the behavioural finance literature, are examined. This study focuses on the concept of“Social Finance”, which explains the way social interactions shape thoughts and behaviours within the framework of transmission biases, and also focuses on the evolution process of these characteristics, taking behavioural finance teachings one step further and showing a new development in the field of behavioural finance. Social finance contributes to the literature in explaining why macro-cultural characteristics such as moral intuitions and religion affect financial behaviour. The purpose of this study is to examine the relationship between cultural characteristics and financial behaviours. The study examines the relationship between the cultural characteristics of societies and individuals' investment decisions and how they affect these decisions, and the way in which social interactions shape thoughts and behaviours as claimed in social finance. In the study, while evaluating the effect of cognitive biases on the financial decisions of individual investors in Turkey, analyses were also conducted to test the validity of the concept of social finance. The study was conducted with individual investors in 18 different cities in Türkiye to determine the relationship between cultural characteristics and financial and cognitive tendencies of individual investors. The cultural element in the study is represented by the cultural dimensions in Hofstede's Dimensions of Culture study, and the current validity of the cultural dimensions in which Türkiye is included in Hofstede's study has also been evaluated with this study. In the analysis of the thesis, participants' cognitive tendencies and cultural characteristics were cross-analysed and inferences were made regarding the extent of the relationship between them. Within the framework of the results obtained, the relationship between certain cultural dimensions and cognitive tendencies has been determined and inferences have been made on the validity of the concept of social finance and that investor behaviours can be examined as social behaviours rather than individual behaviours. Based on the fact that Social Finance analyses the cultural evolution of financial characteristics, the transmission biases that shape this process and the resulting market dynamics, the impact of cultural characteristics on financial decisions has been investigated and the impact of cultural characteristics on financial decisions has been determined in the light of the results obtained.