Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim uygulaması konusunda öğretmen görüşleri
Compulsory non deduction for eight yearly primery education practice and point of views of teachers
- Tez No: 87232
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
?8 Yıllık kesintisiz ilköğretim uygulaması konusunda öğretmen görüşleri" Niğde ili örneği konulu araştırmamızın problem bölümünde karşılaşılan güçlükler tespit edilmeye çalışılmıştır. Osmanlı döneminde, Cumhuriyet yıllarında ve günümüzde ilköğretim incelenmiş sayısal verilerle açıklanmıştır. 8 yıllık kesintisiz ilköğretime geçişin gerekçeleri, geçiş sürecindeki çalışmalar sunulmuştur. 8 yıllık ilköğretimin program yapısı incelenmiş, Türkiye, A.B.D ve Avrupa ülkelerindeki zorunlu ilköğretime örnekler verilmiştir. 8 yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim uygulamasının yeni olması sebebiyle bu konudaki problemlere çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Ülkemizdeki toplumsal yapının, demokrasinin, ekonominin, siyasal istikrarın ve kültürel standartların yükseltilmesinde 8 yıllık kesintisiz ilköğretimin önemli bir katkı sağlayacağı beklenmektedir. Bu çalışmayla uygulamanın işlevsel hale gelmesi, kaliteli ve verimli olması amaçlanmaktadır. Bu araştırma ile Türkiye'de 8 yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim uygulamasının Niğde ilindeki uygulamada yeterlilik ve sınırlılıkları incelenmiştir. 1998-1999 öğretim yılında Niğde ili merkezindeki okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik seviyesi yüksek kabul edilen (Selçuk ilköğretim, Hazım Tepeyran ilköğretim, 23 Nisan Havacılar ilköğretim) okulları ile Sosyo-ekonomik düzeyi düşük kabul edilen (Emet-Memet Aydoğan İlköğretim, Halil Kitapçı İlköğretim ve Dr. Sadık Ahmet İlköğretim) okullarındaki 1 17 öğretmen araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuş ve bunlara anket uygulanmıştır. Öğretmenlerin anketteki sorulara verdikleri cevapların frekansları ve yüzde dağılımları alınmış, ayrıca her maddeye verilen cevaplar araştırmanın bağımsız değişkenlerine (cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu, okuttuğu sınıf, okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi) göre de elde edilen bulgular tablolaştınlarak yorumlanmıştır. Öğretmen görüşlerinin bağımsız değişkenlere dağılımının manidarhğı (x2) tekniği ile test edilmiştir. Bu konuda benimsenen güven düzeyi 0.05 'tir.
Özet (Çeviri)
Eight- year continuous compulsory primary education system application has been carefully studied in Niğde province. İn this subject teachers opinion have been taken in this problematic area and the difficulties of the subject. From Ottoman Empire to the Republic and today Primary education system and application have been searched in its historical period. The statement of reasons have been given in details for Eight-year continuous compulsory primary education. And also during this period studies have been collected and its schedule of program structure have been examined beside this examples have been given from European countries, U.S.A. and Türkiye. The problems in this application have been tried to find out because being a new program and this will help to improve society structure, democracy, economy, political stabilisation and cultural values end in addition this study will be more functional and for the Eight-year continuous compulsory primary education system. In this study sufficiency and boundaries of eight-year continuous compulsory primary education system has been examined. In this study 1998-1999 academic education term schools have been divided into two groups; high socio-economic level students, and low socio-economic level students. According to this division public surveys and studies have been done. Selçuk İlköğretim Okulu, Hazım Tepeyran İlköğretim Okulu, 23 Nisan Havacılar Okulu considered as high socio-economic level students, Emet-Memet Aydoğan İlköğretim Okulu, Halil Kitapçı İlköğretim Okulu and Doktor Sadık Ahmet İlköğretim Okulu considered as low socio-economic level students and studies have been done o n 1 17 teachers. The frequency and percentage distribution of the teachers answers have been taken. It is also distributed to sex, seniority, education level, the class that he/she tought, and socio-economic level of the school. These diagnosis have formed on a table. The teachers' option variations has been tested with x" technique. The reliance level of this test is 0,05.