Sternotomi ağrısının yönetiminde erektör spina plane blok ile midpointtransvers blok karşılaştırılması
Comparison of erector spinae plane block and midpoint transversblock in the management of sternotomy pain
- Tez No: 872321
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF MOĞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, median sternotomi ile gerçekleştirilen kardiyak cerrahi hastalarında erektör spina plane blok (ESPB) ile midpoint transvers bloğun (Midpoint Transverse Process to Pleura; MTP) (MTPB) intraoperatif ve postoperatif analjezik etkinliklerini prospektif ve randomize kontrollü olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma, etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra, median sternotomi uygulanacak Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması II-III olan 18-80 yaş aralığında 60 hastada gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri kaydedilerek, hastalara standart monitörizasyon uygulandı. İntravenöz (İV) midazolam uygulanmasının ardından radyal arter kanülasyonu yapıldı. Genel anestezi indüksiyonu öncesinde hastalar ESPB ve MTPB grubu şeklinde iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da blok uygulandı. Hastaların hemodinamik verileri indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası ve intraoperatif 30 dakikalık periyotlarda kaydedildi. İntraoperatif opioid tüketim miktarları, postoperatif davranışsal ağrı skorları, ekstübasyon zamanları, istirahat ve öksürme ile ortaya çıkan vizüel ağrı skorları (VAS), postoperatif kurtarıcı analjezik dozuna gereksinim zamanı ve opioid tüketim miktarı, oral alım zamanları, ilk mobilizasyona kadar geçen süreleri, opioid yan etkileri, hasta ve cerrah memnuniyeti değerlendirildi. İntraoperatif fentanil tüketimi ve hemodinamik veriler açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Ayrıca, davranışsal ağrı skorları ve opioid kaynaklı yan etkiler açısından da gruplar arasında 5 belirgin bir fark gözlenmedi (p>0,05). 0 ile 24. saatler arasında öksürmekle VAS skorlarının MTPB grubunda yüksek seyrettiği bulundu. Sonuç olarak, ESPB'nin postoperatif dönemde şiddetli ağrıyı önlemede daha etkili olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to prospectively and randomly compare the intraoperative and postoperative analgesic efficacy of erector spinae plane block (ESPB) and midpoint transverse process to pleura block (MTPB) in patients undergoing cardiac surgery via median sternotomy. The study was conducted on 60 patients aged 18-80 years, classified as American Society of Anesthesiologists (ASA) II-III, who were scheduled for median sternotomy after obtaining ethical committee approval and written informed consent from the patients. Demographic data of the patients were recorded, and standard monitoring was applied. Following the administration of intravenous (IV) midazolam, radial artery cannulation was performed. Prior to general anesthesia induction, patients were divided into two groups: ESPB and MTPB. Both groups received the respective block. Hemodynamic data were recorded at pre-induction, post-induction, and 30-minute intraoperative intervals. Intraoperative opioid consumption, postoperative behavioral pain scores, extubation times, visual analog pain scores (VAS) at rest and during coughing, the time to first rescue analgesic requirement, opioid consumption, time to oral intake, time to first mobilization, opioid side effects, and patient and surgeon satisfaction were evaluated. There was no significant difference between the groups regarding intraoperative fentanyl consumption and hemodynamic data (p>0.05). Additionally, there were no significant differences in behavioral pain scores and opioid-related side effects between the groups (p>0.05). It was found that VAS scores during coughing were higher in the MTPB group between 0 and 24 hours. 7 In conclusion, ESPB might be more effective in preventing severe pain in the postoperative period.