Koroner arter cerrahisinde anestezi yönteminin hemodinami ve uyanma üzerine etkileri
  1. Tez No: 58854
  2. Yazar: KUDRET DOĞRU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ERŞEPÇİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı koroner arter cerrahisinde anestezi uygulamasında propofol-fentanil ile izofluran-fentanil anestezilerinin hemodinamik göstergeler, uyanma ve trakeal ekstübasyon sürelerine etkilerini araştırmaktır. Yaşlan 42-66 arasında, NYHA sınıflamasına göre II veya III olan 40 olgu çalışmaya alındı. Hiçbir olgu premedike edilmedi, ancak hepsi bilinen ilaçlarını cerrahi sabahına kadar aldılar. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. (Grup 1= Propofol-fentanil grubu, Grup 11= İzofloran-fentanil grubu) Hemodinamik değerler indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, endotrakeal entübasyon sonrası, sternotomi öncesi, sternotomi sonrası, bypass öncesi ve bypass sonrasında ölçüldü. Uyanma ve trakeal ekstübasyon süreleri yoğun bakım ünitesinde değerlendirildi. Çalışmamızda gruplar arasında yaş, ağırlık, cinsiyet, VYA ve cerrahi süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Her iki grupta da indüksiyonla KAH'ında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenirken, O AB, KO ve LVSWl anlamlı olarak azaldı (p0.05). Her iki grubun hemodinamik etkileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of propofol-fentanyl and isoflurane-fentanyl anesthesia on haemodynamic indices, recovery and tracheal extubation times during coronary artery bypass graft surgery. Forty patients between the ages of 42-66, with NYHA classification II or III were studied. No patients were premedicated, but all recieved their usual medications until the morning of surgery. Patients were randomly divided into two groups (Group 1= Propofol-fentanyl group, Group 11= Isoflurane-fentanyl group). Haemodynamic values measured before induction, after induction, after endotracheal intubation, before sternotomy, after sternotomy, before bypass and after bypass. Recovery and tracheal extubation times evaluated in the intensive care unit. In our study there was no considerable difference between two groups by age, weight, sex, BSA and duration of surgery. In both groups, while a statistically significant increase of the heart rate was observing, MAP, CO and LVSWI were decreased following the induction of anesthesia (p0.05) Haemodynamic effects were similar in both groups.