Andulasyon terapisinin oosit toplama sonrasında ağrı ve anksiyeteüzerine etkisi
  1. Tez No: 872322
  2. Yazar: TUĞBA KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: İnfertilite tedavisinin en kritik ve invaziv aşamalarından biri olan oosit toplama sonrası hasta izleminde ortaya çıkan ağrı ve anksiyetenin yönetiminde andulasyon terapisinin etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir tasarım düzeni ile planlandı. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üreme Sağlığı Merkezi'nde oosit toplama yapılan 60 kadın ile yürütüldü. Andulasyon terapisi uygulanan gruba“müdahale”, uygulanmayan gruba ise“kontrol”adı verildi. Müdahale grubuna, andulasyon terapi yatağı kullanılarak 30 dakika andulasyon terapisi uygulandı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Durumluk Kaygı Envanteri”kullanılarak toplandı. Oosit toplama öncesinde ve sonrasında her iki gruba uygulanan anketler, üç kez yüz yüze, iki kez uzaktan iletişim yoluyla olmak üzere beş farklı zamanda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of andullation therapy in the management of pain and anxiety that occur during patient follow-up after egg retrieval, which is one of the most critical and invasive stages of infertility treatment. Method: The research was planned with a randomized controlled experimental design. The study was conducted with 60 women who underwent egg collection at Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital Reproductive Health Center. The group that received andullation therapy was called“case”and the group that did not receive therapy was called“control”. Andullation therapy was applied to the case group for 30 minutes using the andullation therapy bed. Data were collected using the“Introductory Information Form”,“Visual Analogue Scale”and“State Anxiety Inventory”. The surveys administered to both groups before and after egg collection were repeated at five different times: three times face to face and twice via remote communication.