Diyabetik ve diyabetik olmayan ratlarda hidrojenle zenginleştirilmiş suyun eksizyonel tam katmanlı deri yaralarında iyileşme üzerine etkisi
Effect of hydrogen-enriched water on healing of excisional full-layer skin wounds in diabetic and non-diabetic rats
  1. Tez No: 872331
  2. Yazar: MUHAMMED DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA MAKAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, hidrojenle zenginleştirilmiş suyun (HZS) eksizyonel tam katmanlı deri yaralarında iyileşme üzerine etkisini araştırmak amacıyla deney ve kontrol gruplu deneysel çalışma deseninde gerçekleştirildi. Araştırma, Kafkas Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde uygulandı. Çalışmada 60-75 günlük, 150-250 gram ağırlığında, Wistar albino ratlar kullanıldı. Ratlar diyabetik grup (n=20) ve diyabetik olmayan grup (n=18) olarak ayrıldı (n=38). Diyabetik grup kendi içinde diyabetik yara (DK), diyabetik yara serum fizyolojik (DSF), diyabetik yara hidrojenle zenginleştirilmiş su (DH2); kontrol grubu da kendi içinde diyabetik olmayan yara (non-DK), diyabetik olmayan yara serum fizyolojik (non-DSF) ve diyabetik olmayan yara hidrojenle zenginleştirilmiş su (non-DH2) olmak üzere 3'erli gruba ayrıldı. Diyabetik gruptaki ratlarda diyabet oluşturmak için Streptozotosin (STZ) verildi. Diyabetik ratlara ve diyabetik olmayan ratlara ortalama 1,9 cm2 tam katmanlı eksizyon yarası oluşturuldu. Her iki grupta da yaralara 14 gün süresince günde bir kez düzenli olarak HZS ve SF ile pansuman yapıldı. Ratlarda yara oluşturulduktan sonra 3., 7. ve 14. günde yara alanı ölçümü yapıldı ve yaralı bölgelerden doku ve 14. günde kan örneği alındı. Alınan örneklerden biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal ölçümler yapıldı. HZS ile pansuman yapılan gruplarda (DH2 ve non-DH2) yara kapanma oranının diğer gruplara göre anlamlı şekilde arttığı, yara iyileşmesinin diğer gruplara göre daha erken şekillendiği saptanmıştır (p0.05). Nötrofil ve fibroblast hücre yoğunluğu DH2 grubunun 3. ve 14. günü karşılaştırıldığında 14.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in an experimental study design with experimental and control groups to investigate the effect of hydrogen-enriched water (HRW) on healing in excisional full-layer skin wounds. The study was conducted at Kafkas University Experimental Animals Application and Research Center. Wistar albino rats, 60-75 days old, weighing 150-250 grams, were used in the study. The rats were divided into diabetic group (n=20) and non-diabetic group (n=18) (n=38). Diabetic group was divided into 3 groups as diabetic wound (DC), diabetic wound saline (DS), diabetic wound hydrogen enriched water (DH2) and control group was divided into 3 groups as non-diabetic wound (non-DC), non-diabetic wound saline (non-DS) and non-diabetic wound hydrogen enriched water (non-DH2). Streptozotocin (STZ) was given to induce diabetes in rats in the diabetic group. An average of 1.9 cm2 full-layer excision wound was created in the rats made diabetic and non-diabetic. In both groups, the wounds were dressed regularly with HRW and saline once a day for 14 days. The wound area was measured on the 3rd, 7th and 14th day after wound creation in rats and tissue and blood samples were taken from the wounded areas on the 3rd, 7th and 14th day. Biochemical, histopathological and immunohistochemical measurements were made from the samples taken. In the HRW dressing groups (DH2 and non-DH2), the wound closure rate increased significantly compared to the other groups and wound healing occurred earlier than the other groups (p0.05).