Çağımız resminde biçimselliğin denge estetiğine dönüşüm süreci
The Transformation process of formalism in our age art to the esthetic of balance
- Tez No: 87234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
68 ÖZET 20.Yüzyıla girerken, değişen dünya anlayışının paralelinde resim sanatında da biçimsel anlamda değişiklikler olmuştur. Empresyonizm de doğayı izlerken, biçim dili naturalist bir anlam kazanır. Bunun yanında rengin ve ışığın biçimselliğe yansımasında sanatçıların sezgi ve düşüncelerinin ön plana çıktığını görürüz. Empresyonizmi takip eden diğer sanat akımları çağımız resmine farklı bir yön kazandırmıştır. Naturalizm geleneğinden sıyrılan sanatçıların düşünce ve sezgilerinin ön plâna çıktığı yeni bir biçim dili ile, biçimsellik bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde biçimsel öğeler zaman zaman doğayı yansıtsa da, sanatçıların düşünce ve sezgileri ile biçimler parçalanır ve farklı bir plastik arayışa yönelirler. Biçimsel dönüşüm sürecindeki bu hareketlilik soyut resimle durağanlasın Soyut resimle naturalizmden farklı, denge estetiğine dönüşmüş biçimsel bir yapılanmaya ulaşılır. Bu yapılanmada varlıkların göründüğü gibi değil düşünüldüğü gibi biçimlendirilişi, denge estetiğinin oluşması, yeni bir nesnel düzeni ortaya koymuştur. Bu plastik düzen biçimselliğin denge estetiğine dönüşüm sürecini tamamlamasıdır. Bu sürecin tamamlanması çağımız resminde plastik açıdan görülen en önemli gelişmedir. Biçimsel dönüşüm sürecinin denge estetiğine ulaşması günümüz resmine kadar farklı uygulamalarla devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
69 ABSTRACT Beginning of the 20th century, the meaning of art has been changed with changing of the people's thoughts. Understanding of impressionism gain to art new importance by observing environment by observing environment. In additional an artist reflects his or her light to exhibits. The artist who follows impressionism put a lot of new contribution to our today's art. Naturalization means, putting the different and uncommon thoughts in the first stage. There have been changes in thoughts of artists who left naturalization. Naturalization creates an evolution of changing art from concrete to abstraction art. Concrete art understanding stops at the abstractive arz. At the same time, even we also can see the personal thoughts in the picture. In this period of time we see stability in abstractive art. With this understanding, pictures are not made by how they seem, they are actually made by how they are at the inside and this equals the abstractive art. This period of changing is the most important growth of our century. We can see the understanding is continuing in different forms even in today.