Bir üniversite hastanesinde araştırma görevlisi olarak çalışan hekimlerin sağlıkta şiddet ile kaygı durumunun değerlendirilmesi
Physicians working as research assistant in a University Hospital; evaluation of violence and anxiety in health
- Tez No: 872351
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tıpta uzmanlık eğitimi alan hekimlerde sağlıkta şiddetin neden olduğu kaygı ve tükenmişlik düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel nitelikte olan araştırmanın evreni“Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi”'nde çalışan toplam 350 araştırma görevlisi doktordur. Örneklem seçilmemiş olup Google anket kullanılarak 250 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılara“Sosyodemografik özellikler ile Hekimlerin Sağlıkta Şiddete Uğrama Durumları ve Mesleklerine Etkileri Bölümü”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)”,“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”ve“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ)”uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hekimlerin çoğunun en fazla sözel şiddete tanıklık ettikleri ve maruz kaldıkları ve bunu sırasıyla psikolojik ve fiziksel şiddetin takip ettiği tespit edilmiştir. Şiddete maruz kalan hekimlerin MTÖ Duygusal Tükenme, MTÖ Duyarsızlaşma ve BAÖ ölçek puanları şiddete maruz kalmayan hekimlerden daha yüksek bulunmuştur (p=0,006; p=0,017; p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the anxiety and burnout levels caused by violence in healthcare in physicians receiving medical specialization training at Hatay Mustafa Kemal University Research and Application Hospital. Method:The population of the cross-sectional research is a total of 350 research assistant doctors working at“Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital”. The sample was not selected, but 250 people were reached using a Google survey.“Section on Sociodemographic Characteristics and Physicians' Exposure to Violence in Health Care and Its Effects on Their Profession”,“Maslach Burnout Scale (MBS)”,“Beck Anxiety Scale (BAS)”and“Cognitive Emotion Regulation Scale (CERS)”were applied to the participants. Results:In our study, it was determined that most physicians witnessed and were exposed to verbal violence the most, followed by psychological and physical violence, respectively. MBS Emotional Exhaustion, MBS Depersonalization and BAS scale scores of physicians who were exposed to violence were found to be higher than physicians who were not exposed to violence. (p=0,006; p=0,017; p=0,002).