Pop-up outdoor learning alternatives in urban design
Kentsel tasarımda geçici süreli öğrenme alternatifleri
- Tez No: 872352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Oyun çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve motor becerilerini geliştirebileceği fırsatlar sunmaktadır. Oyun ile öğrenme fırsatları yaratmak için oluşturulan mekanların geleneksel öğrenme tekniklerinden farklı olarak çocuklara kalıcı öğrenmeyi sunacak şekilde tasarlanması çocukların gelişimleri için önem taşımaktadır. Her çocuğun eşit şekilde öğrenme imkanına sahip olması gerektiği düşünülmektedir. Bu fikirden yola çıkılarak tez çalışmasında farklı yaş gruplarındaki çocuklarda öğrenme fırsatlarının kentsel alanlarda oluşturulması hedeflenmiştir. Öğrenme fırsatlarının sağlanabileceği bu ortamlar iç ve dış mekanlar olarak iki başlıkta ele alınmıştır. Tez çalışmasında ağırlıklı olarak dış mekanlar incelenmiştir. Bu alanlar kategorize edilmeye çalışılmıştır. Parklar, yollar, sokaklar, kaldırımlar, ticari alanlar, transit alanlar ve son olarak sivil alanlar incelenmiştir. Bu alanlarda oluşturulabilecek öğrenme fırsatları detaylandırılmıştır. Bir sonraki bölümde modern yaklaşımda oyun ve öğrenme kavramı ele alınmış geleneksel oyun alanlarından farklı olarak çağdaş oyun alanları, macera oyun alanları ve doğal oyun alanları hakkında literatür araştırması yapılmıştır. İncelenen bu oyun alanlarından sonra öğrenme ve oyun alanları hakkında incelemeler yapılmış olup ülkemizde ve dünyada uygulanmış olan örnekler incelenmiştir. Yapılan literatür taraması ve örnek tasarımlarının incelenmesinden sonra kentsel alanlarda oluşturulabilecek geçici süreli öğrenme ve oyun fırsatlarına dair öneriler verilmiştir. Tez çalışmasının kapsamı kentsel alanlarda çocuklar için oluşturulabilecek öğrenme fırsatlarıdır. Ayrıca ilköğretim çağında eğitim veren öğretmenlerin kentsel alanlarda çocuklar için öğrenme ve oyun fırsatları hakkındaki uzman görüşlerini içermektedir. Geleneksel eğitim sisteminde uygulama eksikliğinden kaynaklanan problemlerin ortaya konması ve bu problemlere karşı yapılabilecek uygulamaları anlamak için öğretmenler ile anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışması analiz edilerek kentsel alanlarda oluşturulabilecek geçici süreli öğrenme ve oyun alanları gereklilikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Play allows children to develop physical, mental, emotional, and motor skills. For children's development, in contrast to traditional learning methods, spaces created for learning opportunities are designed for children to permanently continue learning. It is believed that all children should have the opportunity to socialize and have equal education. Based on this idea, this dissertation created a learning opportunity for children of different ages in urban design. These environments that provide learning opportunities are described under two headings: indoor and outdoor. The thesis primarily focuses on outdoor spaces, which have been categorized into parks, roads, streets, sidewalks, commercial areas, transit areas, and civil areas. The potential learning opportunities in these areas have been detailed. In the following section, the concept of play and learning from a modern perspective is discussed, and a literature review is conducted on contemporary play areas, adventure playgrounds, and natural play areas, in contrast to traditional play areas. After examining these play areas, further studies on learning and play areas were conducted, and examples implemented both in our country and around the world were reviewed. Based on the literature review and the examination of sample designs, suggestions for temporary learning and play opportunities that can be created in urban areas were provided. The scope of the thesis includes the opportunities for learning that may be provided to children in urban areas. It also includes the expert opinions of primary school teachers on learning and play opportunities for children in urban areas. To highlight problems arising from the lack of practical application in the traditional education system and to understand possible solutions to these problems, surveys were conducted with teachers. The analysis of these surveys aimed to identify the requirements for pop-up learning and play areas that can be created in urban spaces.