Diyafram kalınlığı ve hareketinin koah sınıflaması ve alevlenmesindeki yeri
The role of diaphragm thickness and excursion in the classification and exacerbation of copd
- Tez No: 872350
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ŞENER CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) patogenezinde yer alan, hava yolu obstrüksiyonu ve parankim harabiyeti nedeniyle hava hapsi ile beraber hiperinflasyon meydana gelmektedir. Bu durum diyaframın hareketini kısıtlamaktadır. Ayrıca KOAH sistemik bir hastalık olmasından dolayı; oksidatif stres, malnütrisyon sonucunda miyozin filamanlarının azalması ve kas apoptozisi görülebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı KOAH'ta inspiryumun esas kası olan diyaframın; yüzey alanı, hareketi ve kalınlığı büyük ölçüde değişkenlik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak KOAH hastalarında diyafram fonksiyonunun değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Diyaframın görüntülenme yöntemleri arasında ultrasonografide (US) radyasyon maruziyeti yoktur, düşük maliyetli, portabl olarak kullanılabilen daha kolay ulaşılabilir ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Bu sebeplerden dolayı diyaframın sonografik görüntülenmesi son zamanlarda ön plana geçmiştir. Çalışmamızın amacı, akciğer görüntülemelerinde son yıllarda kullanımı artan ultrasonografi ile diyaframın hareketliliği, kalınlığı ve kasılma gücünün değerlendirilmesi ve bu diyafram parametreleri ile semptom anketleri, solunum fonksiyon testi, akciğer kapasiteleri ve egzersiz kapasitesi arasındaki ilişkinin gösterilmesidir. Buna ek olarak diyaframın, KOAH sınıflaması ve akut alevlenmelerin üzerine etkisini göstermek ve alevlenme açısından prediktif faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız hastane tabanlı, tek merkezli olan prospektif bir çalışmadır. Uluslararası Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak planlanan ve lokal etik kurul onayı alınan çalışmamızda, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne Temmuz 2022-Mart 2023 tarihleri arasında başvuran ve GOLD 2022 rehberine göre KOAH tanımına uyan 81 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara öyküleri, komorbidite ve vücut kitle indeksleri (VKİ) ve arter kan gazı (AKG) değerleri kaydedildi. Hastaların semptomlarını değerlendirebilmek amacı ile modifiye Tıbbi Araştırma Konseyi dispne skoru (mMRC) ve KOAH Değerlendirme Testi (CAT) uygulandı; son bir yılda alevlenme sayısı, alevlenme şiddeti, KOAH sebebi ile hastaneye yatışı, daha önce non-invaziv mekanik ventilatör (NIMV) kullanımı ve mevcut durumdaki tedavileri kayıt altına alındı. Hastalara US yapılarak diyafram salınım hareketi, diyafram kalınlığı, inspiryum ve ekspiryum süresi, kasılma hızı ve kalınlaşma fraksiyonuna bakıldı. Hastalara; solunum fonksiyon testi, tek soluk yöntemi ile difüzyon testi yapıldı ve helyum dilüsyon tekniği ile akciğer hacimleri ve kapasiteleri hesaplandı. Hastalar üç ay boyunca alevlenme sayısı, alevlenme şiddeti, hastane ve yoğun bakım yatışı açısından takip edildi. Diyafram parametreleri ile klinik, laboratuvar, solunum testi değerleri ve akciğer volümleri karşılaştırıldı. Diyafram parametrelerinin KOAH sınıfı ve alevlenme üzerine olan etkisine bakıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 62.4 18.1 yıl olan; %86.4'ü (n=70) erkek, %13.6'sı (n=11) kadın toplam 81 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The pathogenesis of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) involves hyperinflation due to air trapping resulting from airway obstruction and parenchymal destruction. This condition restricts diaphragmatic movement. Moreover, due to COPD being a systemic disease, oxidative stress, reduction in myosin filaments due to malnutrition, and muscle apoptosis can occur. Therefore, the surface area, movement, and thickness of the diaphragm, which is the primary muscle of inspiration, can vary greatly in COPD. Consequently, assessing diaphragm function becomes crucial in COPD. Among the imaging methods for the diaphragm, ultrasound (US) is a radiation-free, cost-effective, portable, and easily accessible method. Hence, sonographic assessment of the diaphragm has gained prominence recently. The aim of our study is to evaluate diaphragmatic mobility, thickness, and contractile strength using ultrasound, a technique increasingly used in lung imaging, and to compare these parameters with symptom questionnaires, respiratory function tests, lung capacities, and exercise capacity. Additionally, the study aims to demonstrate the impact of the diaphragm on COPD classification and acute exacerbations and identify predictive factors for exacerbations. Materials and Methods: Our study is a prospective, hospital-based, single-center investigation. Following the principles of the Helsinki Declaration and obtaining local ethics committee approval, we included 81 patients who presented to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Pulmonology Clinic between July 2022 and March 2023, meeting the criteria for COPD according to the GOLD 2022 guidelines. Patient age, gender, smoking history, comorbidities, body mass index, and arterial blood gas values were recorded. To assess patient symptoms, the modified Medical Research Council dyspnea score (mMRC) and COPD Assessment Test (CAT) were applied. Exacerbation frequency in the past year, exacerbation severity, hospitalization due to COPD, prior non-invasive mechanical ventilation (NIMV) use, and current treatments were documented. A skilled physician performed ultrasound on the patients to assess diaphragmatic excursion, diaphragm thickness during deep inspiration and expiration, inspiratory and expiratory times, contraction speed, and thickening fraction. Patients underwent pulmonary function tests, diffusion tests using the single breath method, and calculation of lung volumes and capacities using the helium dilution technique. Patients were followed for three months regarding exacerbation frequency, severity, hospitalizations, and intensive care admissions. Diaphragm parameters were compared with clinical, laboratory, respiratory test values, and lung volumes. Furthermore, the impact of diaphragm parameters on COPD classification and exacerbations was examined. Results: The study included a total of 81 patients with a mean age of 62.4 ± 18.1 years, of whom 86.4% (n=70) were male and 13.6% (n=11) were female.