Kırılganlık gelişiminin bütünleştirici modeline göre yoğun bakım ünitesinde yatan yaşlı bireylerde kırılganlığa yol açan faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors causing frailty in older adults hospitalized in the intensive care unit according to the integrative model of frailty development
  1. Tez No: 872384
  2. Yazar: MÜBERRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tanımlayıcı, kesitsel tasarımı olan bu araştırmanın amacı yoğun bakımda yatan yaşlı bireylerde kırılganlığa yol açan risk faktörlerini, Kırılganlık Gelişiminin Bütünleştirici Modeli kapsamında incelemektir. Çalışma Kasım 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Genel Hastane Yoğun Bakım Ünitelerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini 256 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBD-2), Mini Nütrisyonel Değerlendirme Ölçeği (MND) ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 23 programında Spearman korelasyon katsayısına bakılmış; Mann Whitney–U testi, Kruskal Wallis testi ve çoklu doğrusal regresyon çözümlemesi yapılmıştır. Analiz sonucunda hastaların kırılganlık puan ortalaması 7,36±4,55 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which has a descriptive, cross-sectional design, is to examine the risk factors that cause frailty in elderly individuals in intensive care according to the Integrative Model of Frailty Development. The study was carried out between November 2022 and March 2023 in Ankara Bilkent City Hospital, General Hospital Intensive Care Units. The study sample consisted of 256 patients. Patient Information Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS-2), Mini Nutritional Assessment Scale (MNA) and Edmonton Frailty Scale were used to collect research data. Spearman correlation coefficient was checked in SPSS 23 program; Mann Whitney–U test, Kruskal Wallis test and multiple linear regression analysis were performed. As a result of the analysis, the mean frailty score of the patients was found to be 7.36±4.55.