Yoğun bakım hastalarının hemşirelik bakımına ilişkin algıları, memnuniyeti ve hemşirelere güvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intensive care patients' perception of nursing care, satisfaction and trust in nurses
- Tez No: 872392
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hastalarının hemşirelik bakımına ilişkin algıları, memnuniyeti ve hemşirelere güvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara'da yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde en az üç gece yatarak tedavi görmüş, bilinci açık 195 hastayı içermiştir. Veriler, Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Hastaların Hemşirelik Bakımı Algılayışı Ölçeği, Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği ve Hemşirelere Güven Ölçeği kullanılarak, 5 Aralık 2022 – 30 Mart 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS 26 programına aktarılarak analizler yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımları, sayısal değerler için tanımlayıcı istatistikler,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis”ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yoğun bakım hastalarının hemşirelik bakımını algıları, memnuniyet düzeyleri ve hemşirelere duydukları güven yüksek düzeyde bulunmuştur. Yoğun bakım hastalarının hemşirelik bakımı algılayışı ile hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyi arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki ve hemşirelere güven puanı arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca hastaların memnuniyet puanı ile hemşirelere güven puanı arasında da orta düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları hemşirelik bakımının algılanması ile memnuniyet ve güven arasında ilişkiyi ortaya koyduğundan, hemşirelik bakım algısı ve memnuniyet düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve bakım algısının olumlu yönde geliştirilmesine yönelik daha geniş bir örneklem grubunu kapsayacak ileri araştırmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and correlational study to examine the relationship between intensive care patients' perceptions of nursing care, their satisfaction and their trust in nurses. The sample was consisted of 195 conscious intensive care patients who stayed in units for at least three nights in a training and research hospital in Ankara. Data were collected between December 5, 2022 and March 30, 2023, using the Patient Descriptive Characteristics Form, Patients' Perception of Nursing Care Scale, Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale and Trust in Nurses Scale. Data obtained in the research were transferred to IBM SPSS 26 program and analyzed. While evaluating the data, frequency distributions for categorical variables, descriptive statistics for numerical values,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis”and Bonferroni analysis were used. According to the results, intensive care patients' perceptions of nursing care, their satisfaction levels and their trust in nurses were found to be high. It was determined that there was a moderately positive and meaningful linear relationship between intensive care patients' perception of nursing care and their satisfaction level with nursing care, and a moderately positive and significant linear relationship between the trust score in nurses. In addition, there was a moderately positive and significant linear relationship between the satisfaction score of the patients and the score of trust in nurses. Since the research results reveal the relationship between the perception of nursing care and satisfaction and trust, it is advised to conduct further research that will include a larger sample group to examine the factors affecting the perception of nursing care and satisfaction level and to improve the perception of care positively.