Koklear implant kullanıcılarında spektral çözünürlük ile konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of spectral resolution and speech, spatial perception and hearing quality in cochlear implant users
- Tez No: 872391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Spektral çözünürlük becerisi fonksiyonel işitmenin pek çok yönüyle ilişkilidir ve bu beceri, koklear implant (Kİ) kullanıcılarında çeşitli faktörlerden kötü etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, unilateral Kİ kullanıcıları ve bilateral normal işitmeye sahip olan bireylerin, Spektral – Temporal Modüle Dalgalanma Testi (SMDT) ile değerlendirilen spektral çözünürlük becerileri ile Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeğinin 'Konuşma Algısı (KA)', 'Uzaysal Algı (UA)' ve 'İşitme Kalitesi (İK)' alt boyutları ve genel skorunu değerlendirmek ve objektif ve subjektif test sonuçları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma grubuna en az 1 yıldır unilateral Kİ kullanan, kontrol grubuna ise bilateral normal işitmeye sahip 18-45 yaş aralığında toplam 40 birey katılmıştır. Gruplar arasında cinsiyet (p>0.05) ve yaş (p>0.05) bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Çalışma ve kontrol grubundan elde edilen SMDT skoru ve KUİK ölçeğinin KA, UA, İK alt ölçekleri ve genel skorunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p0.05) anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Spectral resolution ability is associated with many aspects of functional hearing and is adversely affected by various factors in cochlear implant (CI) users. The aim of this study was to evaluate the spectral resolution skills assessed by the Spectral – Temporally Modulated Ripple Test (SMRT) and the 'Speech Perception (SP)', 'Spatial Hearing (SH)' and 'Hearing Quality (HQ)' subscales of the Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ) Scale and the overall score of unilateral CI users and individuals with bilateral normal hearing and to reveal the relationship between objective and subjective test results. A total of 40 individuals between the ages of 18-45 years who had been using unilateral CI for at least 1 year and had bilateral normal hearing participated in the study group. There is no significant difference between the groups in terms of gender (p>0.05) and age (p>0.05). It was found that there was a statistically significant difference (p0.05).