Evaluation of hand muscle strength, hand dexterity and hand sense in individuals with type 2 diabetes
Tip 2 diyabetli bireylerde el kas kuvveti, el becerisi ve el duyusunun değerlendirilmesi
- Tez No: 872427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERDEO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı periferik nöropatisi olan ve olmayan tip 2 diyabetli bireylerde el kas kuvveti, el becerisi ve el duyusunu değerlendirmekti. Diyabetik periferik nöropatisi olan (DPN+) (n=31) ve diyabetik periferik nöropatisi olmayan (DPN-) (n=26) toplamda 57 hasta ile çalışma tamamlandı. Parametrelerin değerlendirilmesinde hafif dokunma duyusu için Semmes-Weinstein Monofilament Testi (SWMT), vibrasyon duyusu için 128 Hz diapozon, iki nokta ayırımı duyusu için esteziometre; kaba kavrama kuvvetinin değerlendirilmesinde Baseline (NY 10602 USA) hidrolik el dinamometresi, parmak kavrama kuvvetinin değerlendirilmesinde Baseline pinç ölçer; el becerisinin değerlendirilmesinde 9 delikli peg testi kullanıldı. DPN+ ve DPN- gruplarda hafif dokunma duyusu incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p0,05). DPN+ ve DPN- gruplar arasında iki nokta ayırımı duyusu değerlendirildiğinde sağ el 1. parmak ve sol el 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate hand muscle strength, dexterity and hand sensation in type 2 diabetic individuals with and without peripheral neuropathy. The study was completed with a total of 57 patients with diabetic peripheral neuropathy (DPN+) (n=31) and without diabetic peripheral neuropathy (DPN-) (n=26). For the evaluation of parameters, Semmes-Weinstein Monofilament Test (SWMT) for light touch sensation, 128 Hz tuning fork for vibration sensation, esthesiometer for two-point discrimination sensation; Baseline (NY 10602 USA) hydraulic hand dynamometer for the evaluation of rough grip strength, Baseline pinch meter for the evaluation of finger grip strength; and 9-hole peg test for the evaluation of manual dexterity. When light touch sensation was examined in the DPN+ and DPN groups, a significant difference was determined between the groups (p0.05).