Demir eksikliği anemisi olan bireylere verilen eğitimin tedaviye uyum ve yorgunluğa etkisi
The effect of education given to individuals with iron deficiency anemia on treatment compliance and fatigue
  1. Tez No: 872426
  2. Yazar: İBRAHİM KIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırma demir eksikliği anemisi olan bireylere verilen eğitimin tedaviye uyumlarını ve yorgunluk semptomuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışma kontrol gruplu ön test, ara test ve son test müdahale araştırması olarak Aralık 2023- Haziran 2024 tarihlerinde Erzurum Şehir Hastanesi Dahiliye ve Hematoloji polikliniklerine başvuran ve dahiliye yandallar servisinde yatan hastalarla yapıldı. Araştırma evrenini bu tarihler arasında başvuran hastalar, örneklemi ise araştırma kriterlerine uyan girişim grubu (31) ve kontrol grubu (32) olmak üzere 63 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Anket Formu, Morisky İlaç Kullanımına Uyum Ölçeği (MMAS-4) ve Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası kullanıldı. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplardavaryans Analizi, Mann Whitney U, Friedman ve Cronbach alfa kat sayısı istatistiksel analizler kullanılmıştır. Bulgular: Girişim ve kontrol grubunun MMAS-4 ve Yorgunluk ön test puan ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of the education given to individuals with iron deficiency anemia on their compliance with treatment and fatigue symptoms. Material and Method: The study was conducted as a control group pre-test, mid-test and post-test intervention study with patients who applied to Erzurum City Hospital Internal Medicine and Hematology outpatient clinics and were hospitalized in the internal medicine subspecialties service between December 2023 and June 2024. The research population consisted of patients who applied between these dates, and the sample consisted of interventions that met the research criteria. Group (31) and control group (32) consisted of 63 patients. Introductory Questionnaire Form, Morisky Medication Compliance Scale (MMAS-4) and Visual Similarity Scale for Fatigue were used to collect the data. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean, standard deviation, t test in independent groups, Analysis of Variance in dependent groups, Mann Whitney U, Friedman and Cronbach alpha coefficient statistical analyzes were used. Results: When the MMAS-4 and Fatigue pretest score averages of the intervention and control groups were compared, it was determined that the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05).