Hacettepe üniversitesi hastanelerinde 18 yaş ve üzeri herpes zoster tanılı hastaların risk faktörlerinin, klinik özelliklerinin ve hastalık yükünün retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk factors, clinical characteristics, and disease burden herpes zoster adult patients in hacettepe university hospitals
  1. Tez No: 872443
  2. Yazar: NAZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DURUSU TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Public Health, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu retrospektif çalışmada, 01/01/2014 ile 31/12/2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde herpes zoster (HZ) tanısı almış hastaların klinik verileri analiz edilmiştir. Veriler geriye dönük olarak toplanmış ve herpes infeksiyonu ile uyumlu ICD.10 kodlarına sahip olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada, HZ tanısı almış hastaların demografik özellikleri, klinik özellikleri, hastanede kalış süreçleri ve klinik sonuçları, altta yatan hastalıkları ve tıbbi tedavileriyle ilgili bilgilerin toplanması ve analiz edilmesi ile HZ'nin gerçek hayattaki yönetimi hakkında bilgi toplanması amaçlanmıştır. Çalışma süresi boyunca, HZ tanısı doğrulanmış toplam 740 hasta tespit edilmiştir. Kohortun ortalama yaşı 53,3 ± 17,6 yıl olup, vakaların %60,1'ini kadın hastalar oluşturmaktadır. En yaygın komorbiditeler hipertansiyon (%30,1), diabetes mellitus (%20,9), maligniteler (%17,7) ve kardiyovasküler hastalıklar (%14,5) olarak bulunmuştur. Buna rağmen, hastaların %31,2'sinin belirgin bir klinik geçmişi veya morbiditesi olmadığı tespit edilmiştir. Hastaların %11,9'u hastanede yatmış ve bu hastaların %5'ine yoğun bakım ünitesi takibi gerekmiştir. Ayrıca, HZ ile takip edilen 740 hastanın 11'i (%1,5) hastanede hayatını kaybetmiştir. En yaygın komplikasyon postherpetik nevralji (%20,7) olup, bunu HZ oftalmikus (%11,5) izlemiştir. Herpetik veziküller en sık torasik bölgede (%54,5) ortaya çıkmıştır. Valasiklovir, hastaların %77'sinde en yaygın olarak reçete edilen tedavi olmuştur. Bu çalışma, HZ'nin yükünü özellikle komorbid koşullara ve risk faktörlerine sahip hastalardaki komplikasyonları vurgulayarak ortaya koymuştur. Yerel epidemiyolojik veriler, etkili tedavi ve önleme stratejilerinin yönlendirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study analyzed the clinical data of patients who received care in Hacettepe University Hospitals between January 2014 and December 2022 with the diagnosis of herpes zoster (HZ). Data were collected retrospectively and those with ICD.10 codes compatible with herpes infection were recruited. The study aims to provide insights into the real-world management of HZ with demographic characteristics, clinical features, hospitalization process and outcomes, underlying diseases and medical therapies. During the study period, a total of 740 patients with confirmed HZ were identified. The mean age of the cohort was 53.3 ± 17.6 years, with a predominance of female patients, constituting 60.1% of the cases. Most prevalent comorbidities were hypertension (30.1%), diabetes mellitus (20.9%), followed by malignancies (17.7%), and cardiovascular diseases (14.5%). Still, 31.2% of the patients had no remarkable clinical history or morbidity. Notably, 11.9% of the patients required inpatient care and 5% of those admitted patients required intensive care. Additionally, 11 out of the 740 patients (1.5%) died in the hospital during their follow up with HZ. The most common complication was postherpetic neuralgia (20.7%) followed by HZ ophthalmicus (11.5%). Herpetic vesicles most often appeared in the thoracic area (54.5% of cases). Valacyclovir was the most commonly prescribed treatment (77% of the patients). Our study highlights the burden of HZ, especially highlighting the complications in patients with comorbid conditions and risk factors. Local epidemiological data has critical role in guiding effective treatment and prevention strategies.