Elektrik dağtım şebekesinde güneş enerji kaynağından reaktif güç desteği sağlanması
Providing reactive power support from solar power source in electricity distribution grid
  1. Tez No: 872447
  2. Yazar: HARUN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Geleneksel enerji üretim, iletim ve dağıtım sistemlerinde güç komponzasyonu için yatırım yapılmaktadır. Bu işlemler yan hizmetler kavramı adı altında iletim seviyesinde yapılmaktadır. Günümüzde dağıtım şebekesine bağlı dağıtık enerji sistemlerin yaygınlaşması ile enerji akışı çift yönlü hale gelmiştir. Bu da bütün üretim dağıtım iletim parametrelerinin yeniden gözden geçirilmesine ve kavramların yeniden ele alınmasını gerektirmektedir. GES, RES vb. dağıtık üretim tesislerinin artması avantajlar getirirken üretim olmadığı saatlerde iletkenlerden kaynaklı kapasitif reaktif artmasına ve üretimin artması ile birlikte bölgede gerilim yükselmesine neden olduğu için bazı dezavantajlar oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında kompanzasyon yatırımlarını minimize etmek, dağıtık üretim kaynaklarının dezavantajlarını avantaja çevirmek için dağıtık üretim kaynaklarından olan Güneş Enerji Santrallerinin reaktif güç kompanzasyonu için kullanılabilirliği araştırılmış ve bölgesel analiz simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar Konya Meram Bölgesi için analizler sonucunda bir trafo merkezi için Güneş Enerji Santrali'nden reaktif güç desteği alınarak deneysel olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Compensation investments are made for power compensation in traditional energy production, transmission and distribution systems. These operations are carried out at the transmission level under the concept of ancillary services. Nowadays, with the widespread use of distributed energy systems connected to the distribution grid, energy flow has become bidirectional. This caused all production, distribution and transmission parameters to be reviewed and concepts to be reconsidered. While the increase in distributed generation facilities brought advantages, it also created disadvantages. In this thesis study, in order to minimize compensation investments and turn the disadvantages of distributed generation resources into advantages, the usability of reactive power compensation from Solar Power Plant, one of the distributed generation resources, was investigated and regional analysis simulation studies were carried out. These studies were experimentally supported by receiving reactive power support from Solar Power Plant for a substation as a result of analyzes for Konya Meram Region.