Egzersizin menstruasyon semptomları üzerine etkisi
The effect of exercise on menstrual symptoms
- Tez No: 872446
- Danışmanlar: DR. ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda egzersizin menstruasyon semptomları üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya 54 kadın katılımcı dahil edilerek, katılımcılar kontrol grubu ve egzersiz grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası tüm katılımcılardan Menstruasyon Distres Şikayet Listesini, Menstrual Ağrı ve Semptom Ölçeğini, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksini, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, Yorgunluk Şiddeti Ölçeğini doldurmaları istendi. Egzersiz grubuna kontrol grubundan farklı olarak egzersiz programı verilmiştir. Egzersiz programı tüm vücut bölgelerini içeren; kuvvetlendirme, esneklik, denge egzersizleri ile haftada orta şiddette 150 dk yürüyüş aktivitesinden oluşmaktaydı. Çalışma her kadın için üç menstrual siklus dönemini kapsamakta olup ortalama 12 hafta sürdü. Kontrol ve egzersiz grubunun tedavi öncesi ve sonrası değişimin karşılaştırmasında Menstrual Ağrı ve Semptom Ölçeğini, Menstruasyon Distres Şikayet Listesi-Adet Dönemi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu puanlarında egzersiz grubunda anlamlı iyileşmeler görüldü (p0.05). Sonuç olarak, egzersiz menstruasyon semptomlarını azaltarak kişilerin şikayetlerinde iyileşme sağlar, uyku kalitesini artırır ve yorgunluk düzeyini azaltır.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of exercise on menstrual symptoms was examined. The study included 54 female participants and the participants were divided into two equal groups as control group and exercise group. All participants were asked to complete the Menstrual Distress Complaint List, Menstrual Pain and Symptom Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, and Fatigue Severity Scale before and after treatment. The exercise group was given an exercise program different from the control group. The exercise program consisted of strengthening, flexibility and balance exercises involving all body parts and 150 minutes of moderate intensity walking activity per week. The study covered three menstrual cycles for each woman and lasted an average of 12 weeks. Significant improvements were observed in the exercise group in the Menstrual Pain and Symptom Scale, Menstrual Distress Complaint List-Menstrual Period, Pittsburgh Sleep Quality Index, International Physical Activity Questionnaire-Short Form scores (p0.05). As a result, exercise reduces menstrual symptoms, improves people's complaints, improves sleep quality and reduces fatigue.