Akut yüzme yaptırılan ovariyektomize ratlarda bor uygulamasının plazma loktat ve leptin düzeylerine etkisi
Effect of boran administration on plasma lactate and leptin levels at ovariectomized rats wich was made acute swimming exercise
- Tez No: 138166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA 2003 ZÜBEYDE YAZICI Akut Yüzme Egzersizi Yaptırılan Ovariyektomize Ratlarda Bor Uygulamasının Plazma Laktat Ve Leptin Düzeylerine Etkisi 6.ÖZET Daha çok metalürji alanındaki kullanımıyla dikkat çeken bor elementinin son yıllarda insan sağlığı için de önemli olabileceği yolundaki görüşler yoğunluk kazanmaktadır. Sonuçlar çelişkili olmakla beraber dayanıklılık antrenmanı yapan bireylerde diyete bor ilavesinin performans üzerinde yararlı olabileceğine dikkat çekilmektedir. Bor ile egzersiz ilişkisini araştıran çalışmalar bulunmakla birlikte, bor- egzersiz-menopoz üzerine yapılan çalışmaların çok az sayıda olduğu sonuç olarak söylenebilir. Konuyla ilgili bilinenlere ilave bilgiler sağlayabilecek olan çalışmamız aynı zamanda, bor uygulamasının egzersizde veya menopoza sokulmuş dişi sıçanlarda performans ve leptin Üzerindeki etkilerinin tespit edilebilmesi açısından orijinallik taşımaktadır. Çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden (SÜDAM) temin edilen Spraque Dawley cinsi 200-250 g ağırlığında 70 adet erişkin dişi rat üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü SÜDAM etik kurulu tarafından onaylandı. Deney hayvanları 7 gruba ayrıldı. Grup 1 (n=10) Genel Kontrol Grubu: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı normal diyetle beslenen grup; Grup 2 (n=10) Egzersiz Kontrol Grubu: 6 hafta boyunca normal diyetle beslenen ve çalışma süresinin bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup; Grup 3 (n=10) Ovariyektomi Kontrol Grubu: Ovariyektomi yapıldıktan 3 gün sonra 6 hafta boyunca normal diyetle beslenen grup; Grup 4 (n=10) Ovariyektomi+Egzersiz Grubu: Ovariyektomiden 3 gün sonra 6 hafta boyunca normal diyetle beslenen ve çalışma süresinin bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup; Grup 5 (n=10) Bor Takviyeli Grup: 6 hafta boyunca rat başına 2 mg/kg/gün borik asitin intraperitonal olarak 34verildiği grup; Grup 6 (n=10) Normal+Bor+Egzersiz Grubu: 6 hafta boyunca rat başına 2 mg/kg/gün borik asitin intraperitonal olarak verildiği ve çalışmanın bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup; Grup 7 (n=10) Ovariyektomi+Bor+ Egzersiz Grubu: Ovariyektomiden 3 gün sonra 6 hafta boyunca rat başına 2 mg/kg/gün borik asitin intraperitonal olarak uygulandığı ve çalışmanın bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup. Altı haftalık çalışmanın bitiminde deney hayvanlarından dekapitasyonla alman kan örneklerinde serum leptin ve plazma laktat düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Recently it has been claimed that the element boron, which is widely used in metallurgy, can be important for human health as well. It is stated, despite inconsistent results, that addition of boron to diet in individuals who make effort exercise may contribute to performance. Although there are studies examining the relation between boron and exercise, it can be said that there are few studies about the relation among boron, exercise and menopause. The present study, which can provide additional information on this topic, is original in the sense that it may help to establish the effects of boron administration on exercise and on performance and leptine levels of female rats that have induced menopause. The study was carried out in Selçuk University Experimental Medicine Research and Application Center (SUDAM) on 70 adult female rats of Spraque Dawley species weighing between 200-250 g, which were provided by the same center. The study protocol was approved by SUDAM Ethics Committee. Experimental animals were allocated to 7 groups: Group 1 (n=10) General Control Group: The group in which no procedure was carried out and which was put on a normal diet; Group 2 (n=10) Exercise Control Group: The group which was given a normal diet for 6 weeks and which was made to do acute swimming exercise for 30 minutes at the end of the study period; Group 3 (n=10) Ovariectomy Control Group: The group which was put on a normal diet for 6 weeks beginning from 3 days after ovariectomy; Group 4 (n=10) Ovariectomy + Exercise Group: The group which was given a normal diet for 6 weeks beginning from 3 days after ovariectomy and which was made to do acute swimming exercise for 30 minutes at the end of the study period; Group 5 (n=10) Boron-Supplemented Group: The group in which each rat was given 2mg/kg/day intraperitoneal boric acid for 6 weeks; Group 6 (n=10) Normal + Boron + Exercise Group: The group in which each rat was given 2mg/kg/day intraperitoneal boric acid for 6 weeks and which was made to do acute swimming exercise for 30 minutes at the end of the study period; Group 7 (n=10) Ovariectomy + Boron + Exercise Group: The group in which each rat was given 2 mg/kg/day intraperitoneal boric acid for 6 weeks beginning from 3 days after ovariectomy and which was made to do acute swimming exercise for 30 minutes at the end of the study period. 36At the end of the 6-week study period, all rats were decapitated and blood samples were collected to establish serum leptine and plasma lactate levels.