Mide kanserlerinde arıd1a, p53 ve rrbp1 ekspresyonlarının karsinogenezdeki ve prognozdaki rolü
The role of arid1a, p53 and rrbp1 expressions in carcinogenesis and prognosis in gastric cancers
  1. Tez No: 872488
  2. Yazar: DENİZ SÜRMELİ ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE EVRİM SEÇİNTİ ÖZGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
MİDE KANSERLERİNDE ARID1A, P53 VE RRBP1 EKSPRESYONLARININ KARSİNOGENEZDEKİ VE PROGNOZDAKİ ROLÜ Amaç: Bu çalışmada P53, ARID1A ve RRBP1 proteinlerinin mide karsinomlarında immünohistokimyasal olarak ekspresyonlarını değerlendirmeyi ve bunu klinikopatolojik parametrelerle kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2011-2022 yılları arasında mide karsinomu tanısı ile gastrektomi olmuş 50 olgu dahil edildi. Hastane veri tabanı sistemi üzerinden demografik bilgiler ve patoloji raporları tarandı. Olgulara ait hematoksilen-eozin boyalı lamlar tekrar değerlenirildi, tanı ve histopatolojik prognostik parametreler doğrulandı. Elli tümör dokusunda ve 32 tümöre komşu normal mide dokusunda P53, ARID1A ve RRBP1 ekspresyonları immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 60,32±15,93 yıl olup ortanca yaş 62 yıl (min=30,0-maks=90,0) idi. N3 evreye sahip hastalarda p53 ekspresyon seviyeleri N0 ve N1+N2 evreye sahip hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ARID1A, P53 AND RRBP1 EXPRESSIONS IN CARCINOGENESIS AND PROGNOSIS IN GASTRIC CANCERS Aim: In this study, we aimed to evaluate the immunohistochemical expression of P53, ARID1A and RRBP1 proteins in gastric carcinomas and compare this with clinicopathological parameters. Materials and Methods: 50 cases who underwent gastrectomy with a diagnosis of gastric carcinoma between 2011 and 2022 at Hatay Mustafa Kemal University, Department of Medical Pathology were included in this study. Demographic information and pathology reports were scanned through the hospital database system. Hematoxylin-eosin stained slides of the cases were re-evaluated, and diagnosis and histopathological prognostic parameters were confirmed. P53, ARID1A and RRBP1 expressions were evaluated immunohistochemically in 50 tumor tissues and 32 normal stomach tissues adjacent to the tumor. Results: The average age of the patients was 60.32±15.93 years and the median age was 62 years (min=30.0-max=90.0). P53 expression levels in patients with N3 stage were found to be significantly higher than in patients with N0 and N1+N2 stage (p=0.002).