Subordinasyon metodu ile tanımlanmış harmonik fonksiyonların bazı özellikleri
Properties of some harmonic function classes defined by subordination method
  1. Tez No: 872490
  2. Yazar: ADNAN CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE MÜGE SAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm içermektedir. İlk bölümde, genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kompleks, analitik ve ünivalent fonksiyonlarla ilgili temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmamızda kullandığımız harmonik fonksiyonların önemli tanım ve teoremleri verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise dört ayrı çalışma yer almaktadır. Birinci çalışmada Salagean operatörü ile tanımlı, p-katlı harmonik fonksiyon sınıfının ve ikinci çalışmada, q-diferansiyel operatörü ile tanımlı harmonik fonksiyon sınıfının gerekli ve yeterli Hadamard çarpım şartları, distorsiyon teoremleri, ekstrem noktaları gibi bazı özellikleri incelenmiştir. Üçüncü çalışmada q-poisson dağılımı yardımıyla tanımlanan sınıfın q-harmonik olma şartları incelenmiştir. Dördüncü çalışmada (p,q)-Poisson dağılımı yardımıyla tanımlanan sınıfların (p,q)-harmonik olma şartları incelenmiştir. Beşinci bölümde ise bu çalışmalarda elde edilen bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study contains five sections. In the first section, general knowledge are presented. Basic knowledge about complex, analitic and univalent functions are presented in second section. Important definitions and theorems for harmonic functions utilized in our research presented in third section. In fourth section of the thesis four separate studies are presented. In the first study, some properties of the harmonic function class that m-fold and definded by Salagean operator and in the second study some properties of harmonic function that defined by q-differation operator like necessary and sufficient Hadamard product conditions, distortion theorems and extreme points are analyzed. In the third study, q-harmonic conditions of the subclass that defined by q-Poisson distribution is investigated. In the fourth study, (p,q)-harmonic conditions of subclasses that defined by (p,q)-Poisson distributions are investigated. In the fifth part, some conclusions reached in the thesis are given.