Akut kolesistit hastalarında prokalsitoninin tanısal değerliliğinin incelenmesi
Investigating the diagnostic value of procalcitonin in patients with acute cholecystitis
- Tez No: 872491
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, UZMAN EMRE KUDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Emergency Medicine, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Karın ağrısı acil servislere başvuru nedenleri arasında sık görülenlerden birisidir. Özellikle sağ üst kadran ağrısı ile başvuran hastalarda akut kolesistit (AK) önde gelen sebeplerdendir. AK, safra kesesinin iltihabi durumudur. AK %90-95 safra taşına bağlı ortaya çıkmaktayken, %5-10 kadarı da akalküloz olarak görülür. Amerikan toplumunun tahminen %10-20'sinde safra taşı mevcuttur ve safra taşı olanların 3'te 1'inde AK gelişmektedir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülmektedir. AK tanısında Tokyo Guideline-18'de (TG-18) geçen Tokyo Kriterleri kullanılmakta olup; inflamasyonun lokal bulgularından bir bulgu, sistemik bulgularından bir bulgu ve görüntüleme tetkiklerinde AK destekler bir bulgu aranmaktadır. İnflamasyonun sistemik bulgularında: ateş, C-Reaktif Protein (CRP) yüksekliği ve White Blood Cell (WBC) yüksekliği yer almaktadır. Prokalsitonin (PRC) de bir akut faz reaktanı olup ciddi bakteriyel enfeksiyonlarda artmaktadır. Çalışmamızda AK tanısında prokalsitoninin tanısal değerliliği saptanmaya çalışılmıştır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif bir kohort içinde, gözlemsel tanısal değerlilik çalışmasıdır. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Acil Servisi'ne travmatik olmayan üst karın ağrısı ile başvuran hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik verileri, ağrıya ait bulguları, laboratuvar değerleri ve nihai tanıları kaydedilmiştir. Daha sonrasında hastalar AK tanısı alanlar ve AK dışı tanı alanlar olarak ikiye ayrılarak karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Prokalsitoninin AK tanısı konması üzerine tanısal değerliliği incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 2040 hastadan, 49'u çeşitli sebepler sonucunda dışlanmış olup, 1991 hasta ile istatistik analiz yapılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 45,57 ± 17,96 yıl iken %56,5'i kadındı. Hastaların %7,8'ine AK tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: Abdominal pain is one of the most common reasons for presentation to emergency departments. Acute cholecystitis (AC) is the leading cause, especially in patients presenting with right upper quadrant pain. AC is an inflammatory condition of the gallbladder. While 90-95% of AC is due to gallstones, 5-10% is acalculous. An estimated 10-20% of the American population has gallstones and 1 in 3 of those with gallstones develop AC. It is more common in women than in men. The Tokyo Criteria in Tokyo Guideline-18 (TG-18) are used in the diagnosis of AC; a finding from local findings of inflammation, a finding from systemic findings and a finding supporting AC on imaging examinations are sought. Systemic signs of inflammation include: fever, elevated C-Reactive Protein (CRP) and elevated White Blood Cell (WBC) levels. Procalcitonin (PRC) is also an acute phase reactant and increases in severe bacterial infections. In our study, we tried to determine the diagnostic value of procalcitonin in the diagnosis of AC. Method: The study is a single-center, retrospective cohort, observational diagnostic-validity study. Patients presenting to the Emergency Department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital (MUPRH) with non-traumatic upper abdominal pain were included in the study. Demographic data, pain findings, laboratory values and final diagnosis were recorded. Afterwards, the patients were divided into two groups as those diagnosed with AK and those diagnosed with non-AC and comparative analyses were performed. The diagnostic value of procalcitonin on the diagnosis of AC was examined. Results: Of the 2040 patients included in the study, 49 were excluded for various reasons and statistical analysis was performed with 1991 patients. The mean age of the patients included in the study was 45.57 ± 17.96 years and 56.5% were female. AC was diagnosed in 7.8% of the patients.