Bariatrik cerrahi geçirmiş bireyler ve geçirmemiş obez bireylerin yeme farkındalıklarının karşılaştırılması
Comparison of eating awareness of the average obese rates who have had bariatric surgery and those who have not had bariatric surgery
  1. Tez No: 872511
  2. Yazar: SULTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TUBA GÜNEBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırmada 200 kişiye yeme farkındalığı ölçeği (YFÖ-30) ve sosyodemografik anket uygulanmış olup bu 200 kişinin 100'ünü obez bireyler, 100'ünü bariatrik cerrahi geçirmiş bireyler olmak üzere iki grup oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS ve Excell kapsamında değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan bu araştırmada“Bariatrik cerrahi geçirmiş bireyler ve geçirmemiş obez bireylerin yeme farkındalıklarının karşılaştırılması”konusu incelenmiş olup konu hakkında detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Bariatrik cerrahi kavramı, obezite kavramı ve bu iki terimin birbiri ile ilişkisi ele alınmıştır. Sonrasında ortaya çıkan veriler ve literatür taraması birleştirilerek tez çalışması oluşturulmuştur. Obezite, vücut kitle indeksinin (VKİ) 30 kg/m2 veya üzerinde olması durumudur. Obezite, kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Vücutta aşırı yağ birikmesi sonucu oluşmaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ) adı verilen bir ölçü ile belirlenmektedir. VKİ, boy ve kilo oranına göre hesaplanmaktadır. VKİ'si 25'in üzerinde olanlar fazla kilolu, 30'un üzerinde olanlar ise obez olarak kabul edilmektedir. Bariatrik cerrahi, obezite tedavisinde kullanılan ve günümüzde oldukça popüler olan bir cerrahi yöntemidir. Baritarik cerrahi ameliyatı olabilmesi için obez bireylerin vücut kitle indeksinin 40 üzeri olması gerekmektedir. Bariatrik cerrahi, midenin veya bağırsağın boyutunu veya işlevini değiştirerek kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Yapılan bu çalışma hem konunun öneminin ortaya koyulması hem de yapılacak diğer çalışmalara ışık tutması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Uygulanan yeme farkındalığı ölçeğinin skorları değerlendirilmiş olup, istatistiksel verileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the eating awareness scale (YFA-30) and sociodemographic survey were applied to 200 people, and two groups were formed: 100 of these 200 people were obese individuals and 100 were individuals who had bariatric surgery. The data obtained was evaluated and interpreted within the scope of SPSS and Excel. In this research, the subject“Comparison of eating awareness of individuals who have undergone bariatric surgery and obese individuals who have not”was examined and a detailed literature review was conducted on the subject. The concept of bariatric surgery, the concept of obesity and the relationship between these two terms are discussed. Afterwards, the thesis study was created by combining the resulting data and literature review. Obesity is a body mass index (BMI) of 30 kg/m2 or above. Obesity can lead to many health problems such as heart disease, diabetes, hypertension and sleep apnea. It occurs as a result of excessive fat accumulation in the body. It is determined by a measure called body mass index (BMI). BMI is calculated based on height and weight ratio. Those with a BMI over 25 are considered overweight, and those with a BMI over 30 are considered obese. Bariatric surgery is a surgical method used in the treatment of obesity and is very popular today. In order to undergo bariatric surgery, the body mass index (BMI) of obese individuals must be < 40. Bariatric surgery helps with weight loss by changing the size or function of the stomach or intestine. This study is of great importance in terms of both revealing the importance of the subject and shedding light on other studies to be carried out. The scores of the applied eating awareness scale were evaluated and the statistical data were compared.