Sağlıklı kız adolesanlarda core eğitimine ek olarak verilen motor imgeleme eğitiminin core performansı, denge, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of motor imagery training in addition to core stabilization exercises on core performance,, balance, functional capacity, and quality of life in healthy adolescents girls
- Tez No: 872513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET UÇGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmamızın amacı sağlıklı kız adolesanlarda core eğitimine ek olarak verilen motor imgeleme (Mİ) eğitiminin core performansı (CP), denge, fonksiyonel kapasite (FK) ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmamıza 50 kız adolesan dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak core stabilizasyon (CS) egzersiz protokolünü uygulayan kontrol grubu (KG) (n=25; 16,15 yıl) ve CS egzersiz protokolüne ek olarak Mİ eğitimi verilen eğitim grubu (EG) (n=25; 15,74 yıl) olmak üzere ikiye ayrıldı. Eğitimler haftada üç gün ve sekiz hafta boyunca fizyoterapist eşliğinde uygulandı. CP değerlendirmesi için Sit-up Test ve Modifiye Push-up Test, denge değerlendirmesi için Flamingo Denge Testi ve Y Denge Testi, FK değerlendirilmesi için 6 Dakika Yürüme Testi ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için ise Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Mİ yeteneği değerlendirilmesi için Hareket İmgeleme Anketi ve Motor İmgelemenin Canlılığı Anketi kullanıldı. Tüm testler iki grup içinde eğitim programı öncesinde ve sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of motor imagery (MI) training in addition to core training on core performance (CP), balance, functional capacity (FC) and quality of life in healthy female adolescents. Participants were randomly divided into two groups: control group (CG) (n=25) who performed core stabilization (CS) exercise protocol and training group (EG) (n=25) who received MI training in addition to CS exercise protocol. Trainings were performed three days a week for eight weeks under the supervision of a physiotherapist. Sit-up Test, Modified Push-up Test, Flamingo Balance Test, Y Balance Test, 6 Minute Walk Test, Pediatric Quality of Life Questionniare Scale, Movement Imagery Questionnaire, Vividness of Motor Imagery Questionnaire were used to collect data. All tests were repeated in both groups before and after the training program.