Obez ve sağlıklı adölesanlarda günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel uygunluk ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
A comparison activities of daily living, physical fitness and quality of life in obese and healthy adolescents
- Tez No: 615936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocukluk çağı obezitesi 21. yüzyıldaki en ciddi halk sağlığı sorunlarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Amacımız; obez adölesanlarda günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel uygunluk, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesinin sağlıklı olgulara göre etkilenim düzeyini belirlemekti. Çalışmaya, 12-18 yaş arası 8 kız ve 8 erkek obez adölesan ve yaş ve cinsiyetleriyle uyumlu 8 kız ve 8 erkek sağlıklı adölesan alındı. Periferik kas kuvveti el dinamometresiyle, periferik kas enduransı modifiye şınav, mekik ve çömelme testleriyle değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri (GYA) Glittre GYA testi ile, maksimal egzersiz kapasitesi Modifiye Mekik Yürüme testi ile (MMYT), fiziksel uygunluk Münih Fiziksel Uygunluk Testi (MFT) ile, yaşam kalitesi ise Pediatrik Veri Toplama Ölçeği (PODCI) ile değerlendirildi. El kavrama kuvveti, cinsiyetler arası fark olmaksızın obez ve sağlıklı adölesanlarda benzer bulundu (p>0,05). Obez adölesanların modifiye şınav ve mekik tekrar sayıları sağlıklı yaşıtlarına göre anlamlı olarak düşükken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Childhood obesity has emerged as one of the most serious public health problems in the 21st century. Our aim was to compare daily living activities, physical fitness and quality of life levels in obese adolescents with healthy peers. 8 girl and 8 boy obese adolescents aged 12-18 years and 8 girl and 8 boy healthy adolescents were included. Peripheral muscle strength was measured using hand dynamometer. Peripheral muscle endurance was assessed using modified push-up, sit-up and squat tests. Daily life activities (ADL) were determined using Glittre ADL test. Maximal exercise capacity was measured using Modified Shuttle Walk test (MSWT). Physical fitness was assessed using the Munich Physical Fitness Test (MFT) and quality of life was assessed using the Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI). Handgrip strength was similar in obese and healthy adolescents without gender differences (p>0.05). Repeat numbers of modified push-up and sit-up in obese adolescents were significantly lower than their healthy peers (p0.05).