Pedodonti klinik uygulama eğitimi sürecindeki diş hekimliği öğrencilerinin empati düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of empathy levels of dentistry students in pediatric dentistry clinical practice education process
- Tez No: 872517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Empati, bir diş hekiminin sahip olması gereken temel özelliklerden biri olmakla birlikte çocuk diş hekimliğinde de önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, pedodonti klinik uygulama eğitimi sürecindeki diş hekimliği öğrencilerinin empati düzeylerinin ve bu empati düzeyindeki değişime etki eden çeşitli faktörlerin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma kapsamında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde, Ekim 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında pedodonti klinik uygulama eğitimi alan ve/veya gözlem yapan 70 üçüncü sınıf, 140 dördüncü sınıf ve 140 beşinci sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 350 öğrencinin empati düzeyi pedodonti klinik uygulama eğitimi öncesi ve sonrasında Jefferson Hekim Empati Ölçeği Öğrenci Versiyonu (JSPE-S) kullanılarak değerlendirildi ve JSPE-S puanları kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the empathy levels of dental students during pediatric dentistry clinical practice training and to assess various factors influencing changes in these levels of empathy. Method: In the study, the empathy levels of a total of 350 students, including 70 third-year, 140 fourth-year, and 140 fifth-year dental students who received or observed pediatric dentistry clinical practice training at the Department of Pediatric Dentistry Clinic, Faculty of Dentistry, Zonguldak Bülent Ecevit University, between October 2022 and December 2023, were evaluated using the Jefferson Scale of Physician Empathy-Student Version (JSPE-S) before and after pediatric dentistry clinical practice training. JSPE-S scores were recorded.