Model temelli antenatal ve postnatal motivasyonel görüşmenin kontraseptif öz yeterlilik, yöntem tutumu ve kullanımına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of model-based antenatal and postnatal motivational interviewing on contraceptive self-efficacy, method attitude and use: A randomized controlled trial
- Tez No: 957023
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırma, Transteoretik Modele dayalı olarak hazırlanmış antenatal ve postnatal motivasyonel görüşmelerin postpartum kontrasepsiyon üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan paralel grup, ön test- son test, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Ankara ilinde yer alan bir özel hastanede yürütülmüştür. Çalışma grubunu pariteye göre tabakalandırılan, 36 girişim, 36 kontrol olmak üzere toplam 72 katılımcı oluşturmuş, çalışma 63 katılımcı ile tamamlanmıştır. Girişim grubundaki kadınlara antenatal dönemde iki, postnatal dönemde bir olmak üzere toplam üç motivasyonel görüşme çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda yer alan kadınlara hastanede yapılan rutin uygulamalar dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerinin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgiler Formu, Kontraseptif Öz-Yeterlilik Ölçeği, Gebelikten Koruyucu Yöntemlere İlişkin Tutum Ölçeği (GKYTÖ), Gebelik Önleyici Yöntem Kullanım Formu, Değişim Aşaması Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için etik komisyon izni, kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırma protokolü kaydedilmiştir(ClinicalTrials numarası: NCT06521138). Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, grup zaman etkileşimleri için karma ANOVA ve Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri kullanılmıştır. Ön test etkisi için kovaryans analizi yapılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi ve marjinal homojenite testi kullanılmıştır. Çalışmada girişim ve kontrol gruplarının sosyodemografik ve obstetrik özelliklerinin benzer olduğu tespit edilmiştir (p>0.05). Girişim grubunda uygulama sonrası kontraseptif öz yeterliliğin anlamlı bir artış göstermiştir. Ön testin etkisi kontrol edildiğinde girişimin yüksek düzeyde bir etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was a parallel group, pretest-posttest, randomized controlled experimental study conducted to evaluate the effect of antenatal and postnatal motivational interviews based on the Transtheoretical model on postpartum contraception. The study was conducted in a private hospital in Ankara province. The study group consisted of 72 participants, 36 intervention and 36 control, stratified according to parity, and the study was completed with 63 participants. Women in the intervention group received a total of three online motivational interviews, two in the antenatal period and one in the postnatal period. The women in the control group did not receive any additional intervention other than the routine procedures performed in the hospital within the scope of this study. The Information Form, Contraceptive Attitude Questionnaire (CAQ), Contraceptive Method Use Form, and Stage of Change Evaluation Form were used to collect the data. Ethics commission permission, institutional permission and informed consent from the participants were obtained for the conduct of the study and the research protocol was recorded (ClinicalTrials ID: NCT06521138). Descriptive statistics, mixed ANOVA and Generalized Estimating Equations (GEE) were used to analyze the data. Analysis of covariance was used for the pretest effect. Chi-square test and marginal homogeneity test were used to compare categorical data. In the study, sociodemographic and obstetric characteristics of the intervention and control groups were found to be similar (p>0.05). Contraceptive self-efficacy showed a significant increase in the intervention group after the intervention. When the effect of the pretest was controlled, the intervention was found to have a high effect size (p0.05).