Evaluating adoption factors for robotic-assisted surgery with the analytical hierarchical process
Robotik destekli cerrahi adaptasyon faktörlerinin analitik hiyerarşik süreç ile değerlendirilmesi
- Tez No: 872533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DİNDAROĞLU, PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji,Tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, robotik yardımlı cerrahinin (RAS) adaptasyon faktörlerini değerlendirme metodolojisi olarak Analitik Hiyerarşi Sürecini (AHP) kullanarak değerlendirmektir. Robotik yardımlı cerrahi çeşitli cerrahi alanlarında uygulanmaktadır. Esas olarak birçok disiplinin minimal invaziv cerrahi prosedürlerinde (MIS) bir araç olarak kullanılmaktadır. Çok farklı uygulama alanı ve aktörleri olduğundan adaptasyon faktörlerinin belirlenmesi ve bu faktörlerin cerrahlar için önceliklerinin değerlendirilmesi süreci, çok sayıda karar verme kriterini ve çok sayıda cerrahı içeren oldukça karmaşık bir konudur. Kapsamlı bir literatür taraması yapılarak kabul edilen bu olası adaptasyon faktörleri, titizlikle seçilerek kapsamlı bir listesi çıkarılmıştır. İlk listede, literatürde bahsedilen ve RAS'ın adaptasyon süreci üzerinde potansiyel etkisi olan 310 faktör bulunmaktaydı. Biz bunları 5 farklı ana kriter altında kategorize edilen 20 faktöre düşürdük. Bu şekilde, bu tezin literature katkısı olan özgün bir AHP ağacı geliştirildi. Araştırma verileri, Türkiye'de çalışan çeşitli disiplinlerdeki cerrahlardan çevrimiçi anket yoluyla toplandı. Değerlendirmeye uygun veriler toplamda kırk bir tanedir. Değerlendirme süreci; birey bazlı ikili karşılaştırma matrislerinin, bunların öncelik vektörlerinin ve tutarlılık oranlarının sonuçlarının analiz edilmesi, disiplin bazlı toplu değerlendirilmesi ve tüm cerrahların sonuçlarını içeren toplu analizin yapılmasını içeren üç adımdan oluşur. Sonuçlar detaylı bir şekilde incelenerek ufuk açıcı yorumlarla çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this master's dissertation is to evaluate adoption factors for robotic-assisted surgery (RAS) using the Analytical Hierarchy Process (AHP) as its evaluation methodology. Robotic-assisted surgery is used in various surgical fields. It is mainly used as a tool in numerous disciplines' minimally invasive surgery procedures (MIS). Since it has so many different application areas and actors, the determination of its adoption factors and evaluation process of these factors' priorities for surgeons is a highly complex issue that includes multicriteria of decision-making and numerous surgeons. A comprehensive list of these possible adoption factors recognized by conducting an extensive literature review, was picked and chosen. First, we had 310 factors mentioned in the literature that have a potential impact on the adoption process of the RAS. We have reduced these to 20 factors that are categorized under five different main criteria. By this, a unique AHP tree that is this thesis' contribution to the literature was developed. The research data was collected by an online survey from the surgeons of various disciplines working in Türkiye. Our final sample to evaluate priorities consisted of forty-one surgeon responses in total. The evaluation process consists of three steps: analyzing individual-based pairwise comparison matrices, their consistency rations, and their priority vectors. We executed the same workflow for the aggregated analysis for disciplined-based and all aggregation. Results are examined in detail and concluded with insightful interpretations.