Kafeterya diyeti ile beslenen ratlarda kafeinin plazma asprosin seviyeleri ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of caffeine on plasma asprosin levels and some biochemical parameters in rats fed with cafeteria diet
- Tez No: 872532
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ATAKİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kafeterya diyeti ile obezite oluşturulan bu çalışmada ratlarda kafeinin canlı ağırlık, BKİ, Lee İndeksi değişimleri, serum glukoz, kan lipidleri, AST-ALT aktiviteleri, plazma asprosin, adropin, preptin ve visfatin, karaciğer β-katenin, p38 MAPK düzeyleri ve karaciğer dokusunun histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Deney hayvanları; Kontrol, Kafein, Obezite ve Obezite + Kafein olmak üzere dört gruba ayrıldı. 12 hafta boyunca kafeterya diyeti ile beslenmenin canlı ağırlık, BKİ, Lee indeksi değerleri ile obeziteye neden olduğu, kafeinin ise obezite üzerinde iyileştirici etkisinin olabileceği saptanmıştır. Adropin ve preptin düzeyleri üzerine kafeterya diyetinin ve kafeinin etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of caffeine on body weight, BMI, Lee Index changes, serum glucose, blood lipids, AST-ALT activities, plasma asprosine, adropin, preptin, and visfatin, liver β-catenin, p38 MAPK levels, and histopathologic examination of liver tissue in rats with obesity induced by the cafeteria diet. Experimental animals were divided into four groups: control, caffeine, obesity, and obesity + caffeine. For 12 weeks, it was determined that feeding a cafeteria diet caused obesity with body weight, BMI, Lee index values, and caffeine may have an ameliorative effect on obesity. It was found that the cafeteria diet and caffeine had no effect on adropin and preptin levels.