Fluctuation theory of omega-killed Lévy processes
Omega-tipi durdurulmuş Lévy süreçlerinin giriş ve çıkış hareketleri
  1. Tez No: 872539
  2. Yazar: MERAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, DOÇ. DR. APOSTOLOS PAPAİOANNOU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında omega-tipi durdurulmuş süreçlerin geçiş problemleri çalışılmıştır. İlk olarak kesikli zaman ve uzay rassal yürüyüş (yukarı sıçramasız rassal yürüyüş) modelinin geçiş problemleri için$q$-tipi skala fonskiyonları $\mathcal{W}_q$ ve $\mathcal{Z}_q$ teorisi geliştirilmiştir. Böylece bahsedilen rassal yürüyüş mevcut seviyesine bağlı olarak durdurulmuş sürece çevrilip, geçiş problemlerinin açık çözümleri kanıtlanmıştır. Aynı problem çözümleri ayrıca bahsedilen rassal yürüyüşün yansıtlan hali içinde bulunmuştur. Bütün bulunan açık çözümler, sürekli süreçlerden farklı argümanlar kullanılarak elde edilen ve yeni bir genelleme olan skala fonksiyonları cinsinden ifade edilmiştir. Formülize edilen sonuçumuzun bir uygulmasını göstermek amacıyla aktüerya literatüründe omega-model olarak adlandırılan, nihai iflas olasılığı bulunmuştur. Bu tezin ikinci kısmında ise omega-tipi durdurulmuşseviyeye bağlı Lévy süreçleri için geçiş problemleri analiz edilmiştir. Böylece yukarı sıçramasız Lévy süreci hem seviyeye bağlı olarak durdurulmuş hem de seviyeye bağlı prim oranı kazanımı haline getirilmiştir. Ayrıca ilgili çözenler de türetilmiştir. Yine bu çalışmada da bütün teoremler Voltera integral denklemi olan skala fonksiyonlarının yeni bir genellemesi cinsinden sunulmuştur. Ayrıca, bütün çıkış problemleri yansıyan ve seviyeye bağlı Lévy süreçleri için de elde edilmiştir. Ek olarak, yansıyan seviyeye bağlı Lévy süreçlerinin stokastik differensiyel denklemlerinin çözümünün varlığı tartışılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçların bir uygulması olarak bir sigorta şirketi için nihai olasılık bahsedilen süreç göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the fluctuation identities for omega-killed (reflected) processes. In the first part, we develop the theory of the so-called $\mathcal{W}_q$ and $\mathcal{Z}_q$ scale functions for the fluctuations of right-continuous discrete time and space killed random walks. Explicit expressions are derived for the resolvents and two-sided exit problems when killing depends on the present level of the process. Similar results in the reflected case are also considered. All the derivations are given in terms of a new generalization of the scale functions, which are obtained using different arguments from the continuous case (spectrally negative L\'evy processes). Hence, we spell out the connections between the two cases. We obtain the probability of bankruptcy in the omega model of the actuarial literature for a specific form of the killing function. In the second part of this thesis, we analyze exit problems for a level-dependent L\'evy process, which is exponentially killed with an intensity depending on the present state of the process. By considering level-dependent spectrally negative Lévy processes, we take general premium rate as a function depending on the current level of the processes as well. Further, we derive the respective resolvents for the omega-killed level-dependent process. All exit identities are introduced via a new generalization of scale functions, $\mathpzc{W}^{(q)}$ and $\mathpzc{Z}^{(q)}$ (counterparts of the scale function from the theory of Lévy processes), which are solutions of Volterra integral equations. Additionally, we obtain similar results for the reflected omega-killed level-dependent Lévy processes. The existence of the solution of the stochastic differential equation for reflected level-dependent Lévy processes is also discussed. Finally, to illustrate our result, the probability of bankruptcy is obtained for an insurance risk process.