Seçim ekonomisinin Türkiye'de uygulanan maliye politikaları üzerindeki etkileri
The effects of the election economy policy on the applied finance policy over Turkey.
  1. Tez No: 210057
  2. Yazar: KAHRAMAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ZEKAYİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İktisat politikası teorilerinde 1930'lara kadar geçerli olan Klasik İktisat, bu yıllardan sonra yerini Keynesyen İktisada bırakmıştır. Temel olarak devlet müdahalesine karşı olan Yeni İktisat Ekolleri, kendi tezlerini diğer bilim dallarıyla ilişki kurarak ve belirli konularda derinlemesine analizlerle savunmaktadır. Kamu Tercihi Okulunun bünyesinde yer alan, Politik Konjonktür Dalgalanmaları Teorisi, ekonomi politikası oluşturmada genellikle iki politik müdahale üzerinde durulmaktadır. Bunlardan birincisi; Partizan Politik Konjonktür Teori'sidir. İkincisi ise, Oportunistik Politik Konjonktür Teorileri'dir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de 1950 ve 2002 yılları arasında yapılan milletvekili genel seçimleri sonucunda yürütme erkine sahip olan partilerce konsolide bütçe harcamalarının seçim ekonomisine yönelik olarak kullanılıp kullanılmadığı araştırılmasıdır. Bu amaçla öncelikle seçim ekonomisinin teorik boyutu ile politik karar alma mekanizması ve seçim ekonomisinin politik aktörlerinin kamu harcamalarına etkisi ele alınmıştır. Türkiye'de 1950 ve 2002 yılları arasında yapılan milletvekili genel seçimlerinin şartları ile sonuçlarının tespiti ve aynı dönemlerde ekonomiye ait temel verilerin istatistiksel analizi yapılarak iktidar erkine sahip olan partilerce konsolide bütçe harcamalarının seçim ekonomisine yönelik olarak kullanılıp kullanılmadığı araştırılmıştır. Bu dönemde (1950-2002) hem içinde bulunulan siyasi ve ekonomik ortam dikkate alınarak değerlendirilmiş hem de deflate edilmiş reel değerler dikkate alınmıştır. Bu kapsamda, hem genel olarak , hem de ekonomik ayrıma göre konsolide bütçe harcamalarının incelenmesi sonucunda, özellikle transfer harcamaları ve personel harcamalarında seçim yılı, seçim öncesi ve sonrası açılarından değerlendirildiğinde, seçim ekonomisine yönelik artışların olduğu görülmüştür. Diğer bir gösterge olarak incelenen tarımsal destekleme alım fiyatlarında ise, destekleme alım fiyatlarının genel seçimler öncesi açıklandığı durumlarda, tarımsal ürün fiyatlarında yüksek oranlı artışlar oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical economic theory which was the valid theory until the 1930?s gave way to Keynesian economics after that date. New economic theories which were basically against state intervention defend their thesis by utilizing other social science branches and by a deep analysis of certain themes. Political fluctuation theory, which is placed within Public Choice School, stresses two political intervention in determining economic policy: First one is partisan political conjectural theory and the other is opportunistic political conjuncture theory. The basic aim of the present work is to conduct research into whether those parties in power between the elections of 1950 and 2002 utilized consolidate budget expenses fort the election economy or not. For this purpose effects of theoretical dimension of election economy with political decision making mechanism and actors of election economy on public expenditures have been analysed. Conditions and results of the general elections between 1950 and 2002 have been looked at whether the parties in power used consolidate budget expenditures for the election economy or not by analysing statistically basic economic data in the same period. It has been shown that in this period expenditures towards election economy increased. It has also been observed that subventions in agricultural products increased.