Epilepsi tanısı alan bireylerde beyin lobları, cerebellum ve ventrikül yapılarının hacimsel olarak incelenmesi
Volumetric examination of brain lobes, cerebellum and ventricle structures in individuals diagnosed with epilepsy
  1. Tez No: 872543
  2. Yazar: ANIL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez kapsamında epilepsi tanısı alan 45 hastanın beyin lobları, substantia alba, substantia grisea, cerebellum ve ventriculus cerebri hacimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız retrospektif olarak gerçekleştirildi. Araştırmamız Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı'na başvuran, 20-82 yaş aralığında bulunan, epilepsi tanısı almış 45 hasta ile 45 sağlıklı kişi olmak üzere toplam 90 kişinin MR görüntüsünü kapsamaktadır. Hastaların t1 sekanslı MR görüntüleri VolBrain çevrimiçi web sitesine yüklendi ve yükleme tamamlandı. VolBrain programı hacimsel ölçümleri otomatik olarak gerçekleştirdi. Çalışmamızın epilepsi grubunda, sol lobus occipitalis, ventriculus quartus ve substantia alba hacimlerinde meydana gelen değişimlerin anlamsız bulunduğu (sırasıyla; p=0,121, p=121, p=0,981) substantia grisea, lobus frontalis, lobus temporalis lobus parietalis, sağ lobus occipitalis, lobus limbicus ve sol lobus insularis hacimlerinde meydana gelen değişimlerin kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı (p˂0.01), sağ lobus insularis hacminde meydana gelen değişimin ise anlamlı olarak arttığı görüldü (p=009). Çalışmamızdan elde edilen veriler sonraki çalışmalar için destekleyici olacaktır. Ayrıca epilepsi'li hastalarda meydana gelen atrofilerin, hastalığın klinik sürecine de ışık tutacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it was aimed to evaluate the brain lobes, substantia alba, substantia grisea, cerebellum and ventricles volumes of 45 patients diagnosed with epilepsy. Our study was conducted retrospectively. Our research covers the MRI images of a total of 90 people, 45 patients diagnosed with epilepsy and 45 healthy people, aged between 20-82, who applied to Malatya Training and Research Hospital, Department of Neurology. T1 sequence MRI images of the patients were uploaded to the VolBrain online website and the upload was completed. The VolBrain program performed the volumetric measurements automatically. In the epilepsy group of our study, the changes in the volumes of the left occipital lobe, fourth ventricule and white matter were found to be insignificant (p = 0.121, p = 121, p = 0.981, respectively). It was observed that the changes in the volumes of grey matter, frontal lobe, temporal lobe, parietal lobe, right occipital lobe and left insular lobe decreased significantly compared to the control group (p˂0.01), while the change in the volume of the right insular lobe increased significantly (p=009). The data obtained from our study will be supportive for subsequent studies. We also think that the atrophy occurring in patients with epilepsy will shed light on the clinical process of the disease.