Investigation of the effects of regular physical activity on cognitive attention using EEG analysis
Düzenli fiziksel aktivitenin bilişsel dikkat üzerindeki etkilerinin EEG analiziyle incelenmesi
- Tez No: 872542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel teknolojiye olan güven ve çağdaş yaşam tarzı, insanların dikkat sürelerini önemli ölçüde azaltmıştır. Bazı durumlarda Goldfish balığının dikkat süresinin dahi insan dikkat süresinden daha uzun olabileceği bilinmektedir. Bu durum, bilim insanlarını ve araştırmacıları bireylerin sergilediği dikkat seviyelerini artırmaya yönelik yöntemleri araştırmaya teşvik etmiştir. Beslenme ve yaşam tarzı seçimleri, fiziksel aktivite düzeyleri, uyku düzenleri ve hidrasyon gibi çeşitli faktörler dikkati etkileyebilir. Bu araştırmanın amacı, Stroop testi performansı değerlendirmeleri ile testler boyunca ölçülen EEG verilerinin analizi aracılığıyla bireylerin dikkat seviyelerinin düzenli fiziksel aktiviteden ne şekilde etkilenmiş olabileceğini incelemektir. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Bunların yarısı fiziksel olarak aktif kişilerken, geri kalanı fiziksel olarak aktif olmayan kişilerdir. Katılımcılar, 18-30 yaş aralığında sağlıklı erkek bireylerden seçilmiştir. EEG verileri, 32 kanallı kablosuz başlık sistemini kullanarak toplanmıştır. Deneyler sırasında egzersiz sonrası kalp atış hızı ölçümleri yapılmış, EEG verileri toplanmıştır. EEG analizleri ile, hem fiziksel olarak aktif hem de aktif olmayan/grup katılımcılarının dikkat seviyelerinde artış gözlemlenmiştir. Fiziksel olarak aktif olan katılımcıların egzersiz sonrası dikkat puanlarının aktif olmayan katılımcıların puanlarından daha yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı gözlemlenmiştir. Dahası, iki grup arasındaki deneklerin egzersiz öncesi ve sonrası kalp atış hızında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Özellikle Alfa ve Beta dalgaları, Stroop testleri sırasında dikkat seviyelerindeki değişikliklerin egzersizin etkilerini görmek için değerlendirildi. Çalışmanın bulguları, tezin sonuç ve tartışma bölümlerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global reliance on technology and the contemporary way of life have significantly reduced human attention spans. The attention span of a golden fish might even be longer than the human attention span in some cases. This has incited scientists and researchers to investigate methods for augmenting the levels of attention exhibited by individuals. Various factors, including dietary and lifestyle choices, physical activity levels, sleep patterns, and hydration can influence attention. The purpose of this research was to examine the effects of regular physical activity on the attention levels of individuals through Stroop test performance evaluations combined with the analysis of EEG data measured throughout the tests. The participants were divided into two groups. Half of them were physically active people, while the rest were physically inactive people. The participants were healthy male subjects at the age of 18 to 30. During the experiments, post-exercise heart rate measurements were taken, and EEG data were collected. EEG data were collected using a 32-channel wireless head cap system. EEG analysis following an exercise during the experiments has shown enhanced levels of attention for both physically active and inactive/nonactive group participants. Although the attention scores of physically active subjects were found to be greater than those of the nonactive participants, differences were found to be statistically nonsignificant following the exercise. Furthermore, there was no significant difference in the heart rate of subjects between the two groups before and after exercise. Alpha and Beta waves were particularly assessed during the study to see the effects of exercise on the changes in attention levels during the Stroop tests. The findings of the study are discussed in the results and conclusion parts of the thesis.