Hubble tension in the context of cosmological scalar field models
Kozmolojik skalar alan modelleri kapsamında Hubble gerilimi
  1. Tez No: 872544
  2. Yazar: RAND ABDEL LATIF SULEIMAN ALFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, evrenin günümüzdeki genişleme hızını ölçmek için kritik bir parametre olan Hubble sabitinin, 𝐻_0'un ölçüm sonuçlarındaki büyük farklıklara odaklanmaktadır. 𝐻_0'u ölçmek için çeşitli teknikler kullanılabilir ve bunlar genel olarak doğrudan ve dolaylı ölçümler olarak kategorize edilebilirler. Doğrudan ölçümler, galaksilerin veya süpernovaların göreceli küçük kozmik mesafelerdeki uzaklaşma hızlarının belirlenmesini içerir, bu nedenle bu tip ölçümler doğrudan yerel ölçümlerdir. Öte yandan, dolaylı ölçümler, Tully-Fisher ilişkisi gibi lokal yöntemleri ve kozmik mikrodalga arka plan (CMB) ölçümleri ve büyük ölçekli yapıların baryon akustik osilasyon (BAO) ölçümlerini içeren lokal olmayan yaklaşımları kapsar. En hassas yerel ölçümler, Cepheid değişken yıldız ölçümleri tarafından kalibre edilen süpernova ölçümleriyle elde edilirken, CMB ölçümleri en hassas olmayan lokal olmayan ölçümleri sağlar. Bununla birlikte, ölçüm hataları dikkate alındığında bile, süpernova ve CMB ölçümleri arasında önemli bir uyuşmazlık, Hubble gerilimi olarak bilinen bir farklılık ortaya çıkar. Yerel doğrudan ölçümler ile BAO ölçümleri arasında daha hafif bir farklılık olsa da yine de farklılık belirgindir. Literatürde, bu gerilimin çözümü için birçok farklı potan- siyel neden ve model önerilmektedir. Bu tez, genel görelilik çerçevesinde skalar alanlar kullanan modellerin bir alt kümesine odaklanmaktadır. Temel hedef, bu modellerin temel fikirlerinin kapsamlı bir anlayışını sağlamak ve önemli teorik yönlerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the issue of Hubble tension that is the discrepancy between different types of measurements of the expansion rate of the universe at present (i.e. Hub- ble constant H0). Various techniques can be employed to measure H0. There are two types of measurements, namely, direct and indirect measurements for measurement of H0. Direct measurements involve determining the recession velocities of galaxies or supernovae at relatively small cosmological distances, so this type of measurements are direct local measurements. On the other hand, indirect measurements encompass both local methods, such as utilizing the Tully-Fisher relation, and non-local approaches, including cosmic microwave background (CMB) measurements and baryon acoustic oscillation (BAO) measurements of large-scale structures(LSS). The most precise local measurements are achieved through supernovae calibrated by Cepheid variable star measurements, while CMB measurements provide the most precise non-local measurements. However, even when considering measurement errors, there is a significant discrepancy between supernovae and CMB measurements. This is known as the Hubble tension. A milder discrepancy is also observed between local direct measurements and BAO measurements. Many different potential sources of this tension and many different models are proposed to resolve this tension. This thesis focuses on the subset of the proposed models that employ scalar fields in the context of general relativity. The primary objective is to provide a comprehensive understanding of the fundamental ideas underlying these models and emphasize their theoretical aspects.