Climate neutrality in local municipalities' action plans: İzmir case
Yerel belediyelerin eylem planlarında iklim tarafsızlığı: İzmir örneği
  1. Tez No: 872553
  2. Yazar: AYŞE MELİKE CİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, yerel belediyelerin eylem planlarına iklim nötrlüğünün entegrasyonunu inceleyerek, bu planlar ile literatürde iklim nötrlüğü elde etmek için önerilen eylemler arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Yerel belediyelerin iklim nötrlüğüne bağlılığı ve eylemlerinin etkinliği konusundaki belirsizliği ele alarak, çalışma, yerel düzeyde iklim nötrlüğü politikaları ve stratejilerinin etkinliğini artırmak için içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Kapsamlı bir literatür taraması ve Türkiye'de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne odaklanan bir durum çalışması yaklaşımıyla, araştırma yerel eylem planlarını değerlendirmek için bir kontrol listesi geliştirmiştir, özellikle azaltma ve uyum önlemlerine odaklanmıştır. Bu kontrol listesi kullanılarak, İzmir Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) ile Yeşil Şehir Eylem Planı (GCAP)'nın iklim nötrlüğü prensipleriyle uyumunu değerlendirir. Değerlendirme yöntemi, her planın iklim nötrlüğü kriterlerine ilişkin belirli eylemlerin varlığı veya yokluğuna dayalı olarak puanlanmasıyla ilgilidir, bu da planların literatürdeki iklim nötrlüğü eylemleriyle ilişkisinin hem nicel bulgularını hem de nitel içgörülerini sunar. Bu araştırma, yerel belediyelerin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında iklim nötrlüğünü nasıl önceliklendirdiğini anlamamıza katkıda bulunur ve yerel politikaların ve eylemlerin iklim nötrlüğü prensiplerini daha iyi entegre etmek için öneriler sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of climate neutrality within the action plans of local municipalities, focusing on the relationship between these plans and the actions proposed to achieve climate neutrality in the literature. Addressing the uncertainty surrounding the commitment of local municipalities to climate neutrality and the effectiveness of their actions, the study aims to provide insights for enhancing the efficacy of policies and strategies for climate neutrality at the local level. Through a comprehensive literature review and a case study approach focusing on İzmir Metropolitan Municipality in Turkey, the research develops a checklist for evaluating local action plans, with a particular emphasis on mitigation and adaptation measures. Utilizing this checklist, the study assesses the alignment of the İzmir Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP) and the Green City Action Plan (GCAP) with climate neutrality principles. The evaluation methodology involves scoring each plan based on the presence or absence of specific actions related to climate neutrality criteria, providing both quantitative findings and qualitative insights into the plans' relationship with climate neutrality actions in the literature. This research contributes to understanding how local municipalities prioritize climate neutrality in their efforts to address climate change and offers recommendations for improving the integration of climate neutrality principles into local policies and action.