İdarenin sorumluluğu bağlamında kamu düzeninin bir unsuru olarak insan onuru kavramı
The concept of human dignity as an element of public order in the context of administrative responsibility
  1. Tez No: 872561
  2. Yazar: ESMA HİLAL KOCABOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR HASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsan onuru gerek ulusal gerek uluslararası hukuk sisteminde büyük öneme sahip bir temel kişilik hakkıdır. Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nın ilk maddesinde yer alarak korunmuştur: "İnsanlık onuru, ihlal edilemez. Saygı gösterilmeli ve korunmalıdır. İnsan onuru, modern hukuk anlayışında temel hak ve hürriyetlerden biri olmasının yanında, kamu düzeninin bir unsuru olarak da kabul edilmektedir. İdare, kamu düzenini koruma ve sağlama sorumluluğu çerçevesinde insan onurunu korumakla da yükümlüdür. Bu kapsamda gerçekleşen insan onuru ihlallerinde idarenin sorumluluğu ortaya çıkacaktır. Çalışmamızın birinci bölümde kamu düzeni kavramı ele alınacak, ikinci bölümde insan onuru kavramı tüm yönleriyle incelenerek kamu düzenindeki yeri açıklanmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise insan onurunun korunması ve ihlali durumunda idarenin sorumluluğu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Human dignity is a fundamental personality right of great importance in both national and international legal systems. It is protected by being enshrined in the first article of the Charter of Fundamental Rights of the European Union:“Human dignity is inviolable. It must be respected and protected.”In modern legal understanding, human dignity is not only one of the fundamental rights and freedoms but is also recognized as an element of public order. Within the framework of its responsibility to maintain and ensure public order, the administration is also obliged to protect human dignity. In cases where human dignity is violated, the responsibility of the administration will arise. In the first part of our study, the concept of public order will be addressed. In the second part, the concept of human dignity will be examined in all its aspects, and its place in public order will be explained. In the third part, the responsibility of the administration in protecting human dignity and in cases of its violation will be discussed.