Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran bireylerin erişkin bağışıklaması hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of individuals applying to family medicine clinic about adult immunization
- Tez No: 872562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: Birçok enfeksiyon hastalıkları ve buna bağlı komorbiditeler ve mortaliteler; erişkin dönemde yapılması önerilen aşılar ile önlenebilmektedir. Bu çalışmada, 18 yaş ve üstü kişilerin; erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının, erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeylerinin ve mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma; Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran, 18 yaş ve üzeri, randomize olarak ulaşılan 183 kadın ve 140 erkek katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcılara; sosyodemografik özelliklerini, erişkin bağışıklama hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyen 47 sorudan oluşan anket uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı, anlamlılık düzeyi p0.05). Çalışmamızda katılımcılara yöneltilen erişkin aşıları hakkındaki bilgi sorularına doğru cevap verme oranlarının; sağlık çalışanlarında, eğitim düzeyi üniversite ve üzerinde olanlarda ve bilgi edinme yolu doktor/sağlık çalışanı olanlarda oldukça yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Many infectious diseases and related comorbidities and mortalities; It can be prevented with vaccines recommended for adulthood. In this study; People aged 18 and over; It was aimed to determine and evaluate their awareness about adult vaccines, their knowledge level about adult vaccines and their current adult vaccination status. Materials and Methods: This study was conducted with 183 female and 140 male participants aged 18 and over, who were randomly selected from those who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic at Karabük Training and Research Hospital and the Family Health Centers affiliated with the Karabük Provincial Health Directorate. Participants completed a 47-item questionnaire assessing their sociodemographic characteristics and their knowledge, attitudes, and behaviors regarding adult immunization. Statistical analysis of the data was performed, with a significance level set at p0.05). In our study, the rates of correct answers to the information questions about adult vaccines posed to the participants were; It has been observed that the rate is quite high among healthcare workers, those whose education level is university or above, and those whose way of obtaining information is a doctor/health worker.