Hazır yemek imalatı sektöründe çalışanların risk değerlendirmesi algıları ve uygulama kültürleri
Risk assessment perceptions and practice cultures of employees in the ready meal manufacturing industry
- Tez No: 872567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde artan nüfus beraberinde farklı iş kollarını, sektörlerini de beraberinde geliştirmektedir. Çalışan sayısının artması ve ergonomi öncelikli işyerlerinde toplu olarak yemek yeme kültürleri de değişkenlik göstermektedir. Ayrıca kanun ve yönetmeliklerin uygulama alanlarının geliştiği ülkemizde İş sağlığı ve güvenliği bakımından bu işletmede çalışanların, almış oldukları eğitimlerden ve uygulamalardan oluşturdukları içselleştirme kültürlerinin de ölçülmesi hedeflenmektedir.6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ilgili mevzuatlarla birlikte işveren-çalışan iş ilişkileri yeni bir döneme girmiştir. Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan hazır yemek imalatı yapan bir işletmede 106 çalışanla yüz yüze anket çalışması yapıldı. Veriler, sosyo-demografik veri formu (13 soru), iş güvenliği algı ölçeği (32 soru) ve iş sağlığı ve güvenliği kültürü ölçeği (19 soru)şeklinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The increasing population in our country has fostered the development of various business sectors and industries. As the number of employees rises, the culture of communal dining in ergonomically prioritized workplaces also varies. In a country where laws and regulations are expanding, this study aims to measure the internalization culture formed by employees through the occupational health and safety training and practices they receive. With the implementation of Occupational Health and Safety Law No. 6331 and related legislation, employer-employee relations have entered a new era. A face-to-face survey was conducted with 106 employees at a ready-made meal manufacturing company located in the Yozgat Organized Industrial Zone. The data were evaluated using a socio-demographic data form (13 questions), an occupational safety perception scale (32 questions), and an occupational health and safety culture scale (19 questions).