Sağlık yöneticilerinin dönüştürücü liderlik özelliklerinin değerlendirilmesi: Ankara'da faaliyet gösteren bir kamu hastanesi üzerine bir araştırma
Evaluation of the transformational leadership characteristics of health managers: A research on a public hospital in Ankara
- Tez No: 872566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dönüştürücü liderlik, bir liderin ihtiyaç duyulan değişimi belirlemek için kendi kişisel çıkarlarının ötesinde ekipler veya takipçilerle birlikte çalıştığı, etki, ilham yoluyla değişime rehberlik edecek bir vizyon yarattığı ve değişimi bir grubun kararlı üyeleri ile birlikte yürüttüğü bir liderlik teorisidir. Sağlık hizmeti sunumundaki sağlık çalışanlarının uygulamalarındaki başarı, liderlik davranışları ile ilişkilidir. Modern teorilerden olan dönüştürücü liderliğin klinik çıktılara daha olumlu etkileri bulunmaktadır. Sonuç olarak; hasta güvenliği sağlanan, kaliteli bakım verilen, sağlık çıktılarının daha olumlu olduğu sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasında, dönüştürücü liderliğin benimsendiği ve geliştirildiği liderlik becerilerinin önemi kaçınılmazdır. Bu çalışmanın temel amacı sağlık yöneticilerinin dönüştürücü liderlik özelliklerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda Ankara'da faaliyet gösteren bir kamu hastanesinde uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Avolio & Bass (2004) ve Podsakoff & ark. (1996)'nın geliştirdiği liderlik ölçeğinden oluşan anket kullanılmıştır. Araştırma 434 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın evreni, araştırma yapılan kamu hastanesinde görev yapan hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Katılımcılardan bağlı oldukları yöneticilerin dönüştürücü liderlik özelliklerini değerlendirmeleri istenmiştir. Araştırma sonunda, kadın ve erkek çalışanlar ile yönetici ve yönetici olmayan çalışanların dönüştürücü liderlik algılarında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının eğitim düzeyi, yaşları ve çalışma sürelerindeki farklılık dönüştürücü liderlik algılarını etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcılar yöneticilerinin orta düzeyde dönüştürücü liderlik özelliğine sahip olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership is a leadership theory in which a leader works with teams or followers beyond their own personal interests to identify the change needed, creates a vision to guide change through influence, inspiration, and drives the change with committed members of a group. The success of healthcare professionals' practices in healthcare delivery is related to leadership behaviors. Transformational leadership, one of the modern theories, has more positive effects on clinical outcomes. In conclusion; The importance of leadership skills adopted and developed by transformational leadership is inevitable in creating healthy working environments where patient safety is ensured, quality care is provided, and health outcomes are more positive. The main purpose of this study is to evaluate the transformational leadership of health policies. For this purpose, the application was carried out in a public hospital operating in Ankara. In the research, Avolio & Bass (2004) and Podsakoff et al. (1996)'s advanced leadership performance questionnaire was used. This research was conducted on 434 people. The population of this program consists of physicians, nurse, midwives and other healthcare professionals working in the public hospital where the research is conducted. Participants were asked to evaluate the transformational leadership characteristics of the managers they worked with. At the end of the study, it has been determined that there is no significant difference in the transformational leadership perceptions of male and female employees, and managerial and non-managerial employees. With this, differences in the education level, age and working hours of healthcare professionals not affect their perception of transformational leadership. Additionally, participants stated that their managers had moderate level transformational leadership qualities.