Design of a GaN-based high gain X-band power amplifier
GaN tabanlı yüksek kazançlı güç yükselteç tasarımı
  1. Tez No: 872586
  2. Yazar: UTKU AĞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
RF güç yükselteçleri uzay, hava ve radar uygulamalarının hayati bir unsuru olmaya devam etmektedir. Modern sistemler, yüksek verimliliği korurken yüksek güç ve kazanç gerektirmektedir. Ancak bu özellikleri kompakt bir tasarımla elde etmek zorlukları da beraberinde getirmektedir. Monolitik Mikrodalga Entegre Devreler (MMIC), yüksek frekanslarda çalışırken tasarımda esneklik ve gelişmiş performans sağlamaktadır. Diğer transistör teknolojileri arasında, SiC üzerinde Galyum Nitrür (GaN) tabanlı yüksek elektron hareketli transistörler (HEMT'ler), yüksek güç yoğunluğu, termal iletkenlik ve yüksek bant aralığı ile olağanüstü performans sağlamaktadır. Bu tezde, NANOTAM 250 nm SiC üzeri GaN teknolojisine dayanan üç katlı bir X-Bant MMIC güç yükselteci sunuyoruz. Tasarım için işlem parametrelerinin çıkarılması amacıyla transistörlerin karakterizasyon adımları tartışılmıştır. Güç yükselteci Keysight ADS ortamında tasarlanmıştır. Tasarım, 3 inçlik SiC üzeri GaN levha üzerinde üretilmiştir. 28 V, 100 mA/mm darbeli sinyal altında ve oda sıcaklığında 8.5-10.5 GHz frekans bandında alınan ölçümlerde, yükseltecin 40 dB küçük işaret kazancına, %40'tan yüksek PAE'ye ve ortalama 20 W çıkış gücüne ulaştığı gözlemlenmiştir. MMIC 10,26 mm2 alan kaplamaktadır ve 1,96 W/ mm2 güç yoğunluğuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
RF power amplifiers remain a vital element of space, airborne, and radar applications. Modern systems require high power and gain while maintaining high efficiency. However, obtaining these features with a compact design brings challenges. Monolithic Microwave Integrated Circuits (MMIC) provide flexibility and enhanced performance while operating at higher frequencies. Among other transistor technologies, GaN on SiC based high electron mobility transistors (HEMTs) provide extraordinary performance with high power density, thermal conductivity, and high band gap. In this thesis, we present a three-stage X-Band MMIC power amplifier (PA) based on NANOTAM 250 nm GaN-on-SiC process technology. The characterization steps of the transistors are discussed to extract process parameters for the design. The amplifier is designed on the Keysight ADS environment. The design is realized on a 3-inch GaN-on-SiC wafer. In the 8.5–10.5 GHz frequency band, measurements show that the PA achieves a 40 dB small signal gain, PAE higher than 40%, and average 20 W output power under 28 V, 100 mA/mm pulsed biasing conditions at room temperature. The MMIC occupies 10.26 mm2 area and has 1.96 W/mm2 power density.